35060 - 031

کوچ خطرناک نقدینگی به بازار فولاد

کوچ خطرناک نقدینگی به بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۲:۳۹ ۵ تیر ۹۷


بازار فولاد در روزها و هفته‌های گذشته تحرکات زیاد قیمتی از خود نشان داده،‌ تحرکاتی که از آن بیشتر به سیگنال‌های روانی تعبیر می‌شود.


بازار کم تقاضای فولاد (البته در بخش تقاضای موثر) این روزها با جهش تقاضا و افزایش قیمت‌ها مواجه شده، اما افزایشی که به تعبیر فعالان و بازاریان، غیرواقعی، روانی و غیرطبیعی است.

غول نقدینگی مجددا خودنمایی کرده و بازار فولاد با فاز دوم رشد قیمت‌ها و یک جریان جدید روبه‌رو‌ شده است که این روند همان‌طور که در گزارش‌های قبلی گفته‌ایم با داده‌های مرسوم در بازار متفاوت است. این به آن معنا است که در بازار فولاد بعد از یک روند افزایشی، انتظار تعدیل قیمت، افت نرخ و تثبیت را داشتیم، این درحالی است که این‌بار تعدیل چندانی در بازار خودنمایی نکرد و این روند افزایشی باز هم ادامه پیدا کرده که این روند به صراحت نشان‌دهنده ورود «غول نقدینگی» به بازار فولاد است. این احتمال وجود دارد که قدرت‌نمایی غول نقدینگی باز هم ادامه پیدا کند ولی تجربه نشان داده حرکت نقدینگی از بعضی سیگنال‌های روانی و هیجانی، تاثیر بیشتری می‌گیرد که در حال حاضر یکی از این فاکتورها را می‌توانیم دلار و سکه تعریف کنیم، به این معنا که اگر روند افزایشی «دلار و سکه» باز هم ادامه پیدا کند، می‌توان گفت که فاز روانی در بازار فولاد هنوز به سمت افزایش متمایل است.

این احتمالات در حالی است که روز گذشته در بازار سکه و دلار یک تکانه مهم ثبت، و بازار سکه کاهشی شد. درباره بازار دلار نیز، هم توقف معاملات و هم احتمال عقبگرد قیمتی را داریم، یعنی این سیگنال روانی اگر خودنمایی کامل داشته باشد و به‌صورت پایدار وارد یک مسیر کاهشی شود، از سوی دیگر پول‌های داغ از این بازار به سرعت خارج شوند، این موضوعات باعث می‌شود که جو روانی در بازار فولاد هم تغییر کند،‌ یعنی روند افزایش قیمت‌ها از فاز هیجانی و روانی و حرکت غول نقدینگی فاصله بگیرد‌. هنوز به صراحت نمی‌توانیم بگوییم این اتفاق رخ می‌دهد یا نه، ولی اگر این تکانه منفی که به بازار ارز و سکه وارد شده تداوم داشته باشد، بازار فولاد هم می‌تواند از فاز هیجان یا رشد روانی-انتظاری خودش فاصله بگیرد که همین موضوع باعث می‌شود واقعیت‌های عرضه و تقاضا خودنمایی کنند، اتفاقی که در ادامه به روند عقب‌نشینی قیمت‌ها منجر خواهد شد. از حالا به بعد در بازار فولاد فقط باید فاز روانی را تعقیب کرد تا ببینیم بازار به چه سمت و سویی متمایل می‌شود. به نظر می‌رسد بالاخره پس از مدت‌ها با ورود دولت به بازار و انتظار خودنمایی بیشتر در بازار ارز و سکه، شاهد یک عقبگرد قیمتی باشیم که باعث می‌شود روند هیجانی بازار تغییر کند و احتمالا وارد یک فاز تثبیت نرخ شود.

سیگنال‌ها چگونه بر بازار تاثیر می‌گذارند؟

کارشناسان معتقدند وقتی رشد قیمت دلار در بازار محقق می‌شود صادرکننده‌ها هم از همین روند رشد قیمت استفاده می‌کنند، یعنی در بازار خارجی کالاهایشان را خیلی گران‌تر از بازار داخلی می‌فروشند، بنابراین این توجیه وجود خواهد داشت که حتی‌الامکان در بازار داخلی عرضه نکنند و همین فاز برای رشد قیمت‌ها کافی است‌ از طرفی یک صادرکننده که شاهد رشد قیمت دلار است، ترجیح می‌دهد که از بازار داخلی جنس خریداری کند و به بازارهای صادراتی عرضه کند و با توجه به اختلاف قیمت بین بازارهای داخلی و قیمت تمام شده در بازارهای صادراتی، خرید با قیمت‌های بالاتر هم شاید برای این اشخاص توجیه داشته باشد.معامله با قیمت بالا در بازار داخلی ثبت می‌شود و همین برای سیگنال دادن به بازار داخلی کافی است.

حال و هوای سهام‌های فولادی

سهام شرکت‌های فولادی هنوز شرایط خوبی دارد، با توجه به رشد حجم انتظاری صادرات شرکت‌ها با ارز آزاد، سودآوری این شرکت‌ها نیز بالا می‌رود، بنابراین تعدیل مثبت متفاوت و پشت سرهمی خواهند داشت،‌ از طرف دیگر سهام ذوب‌آهن با هجوم تقاضا مواجه شده،‌ چنانچه روزهای متمادی این بازار،‌ صف خرید است و این شرایط هم ادامه پیدا می‌کند. بازار سهام را باید سیگنالی بدانیم که متاثر از بازار نقدی است، با توجه به این شرایط احتمال ادامه خوش‌بینی در بازار سهام فولاد‌ی‌ها ادامه دار خواهد بود.

تقاضای غیرواقعی در سایه جو روانی

محمد اعتباری کارشناس بازار فولاد درباره تحرکات بازار عنوان کرد: با توجه به افزایش قیمت ارز و طلا و از سویی به این دلیل که پتانسیل رشد قیمت‌ها در این بازار مستهلک شده، نهایتا روی‌آوردن به بازارهای دیگر نظیر بازار فولاد موضوعی است که این روزها در این بازار مشاهده می‌شود، اما در این میان سوالی مطرح است: آیا کالایی به نام «آهن»، کالای سرمایه‌ای است یا کالای مصرفی؟ دو پاسخ به این سوال می‌توان داد:

۱) اگر این کالا،‌ کالای سرمایه‌ای است، که این کالا بعد از ۶ ماه اگر خریداری نشود از لحاظ کیفیت دچار آسیب می‌شود و به قیمت اصلی‌اش باز نمی‌گردد، بنابراین بیشتر آهن‌آلات به چشم یک کالای مصرفی دیده می‌شود.

۲) امروز تقاضا برای کالای آهن، تقاضای واقعی مصرفی نیست،‌ تقاضای سرمایه‌ای و سفته بازی است، ‌به این معنا که تقاضای زیادی برای تبدیل حجم زیادی از ریال به کالا وجود دارد، در این شرایط وقتی زور این حجم از تقاضا به بازار طلا و سکه نمی‌رسد به سمت بازارهای دیگر حتی آهن‌آلات متمایل می‌شود.

پیش‌بینی و انتظار اکثریت این تقاضاها این است که با رشد دلار نوسان‌گیری و سوددهی زیادی را از بازار آهن داشته باشند، همین موضوعات یک بحث روانی را به وجود می‌آورد که پشتوانه‌ مصرفی ندارد، آیا سیستمی وجود دارد که محصولات فروخته شده را رهگیری کند؟ آیا برای پروژه‌ها می‌رود یا به سمت انبارها در حرکت است؟

او در ادامه تصریح کرد: قبول داریم اگر دلار صعودی و افزایشی می‌شود، یکسری هزینه‌ها در حوزه فولاد هم افزایشی شود، ولی در ادامه اتفاقی رخ نداده است که به یک‌باره بازار فولاد تا این اندازه افسارگسیخته شود. آیا واردات کالاها به نرخ دلار ۸ هزار تومان بوده؟ آیا امروز که دولت در مقابل ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی می‌ایستد و ارز ۶ هزار و ۲۰۰ تومانی را معرفی می‌کند،‌ اثراتش را به یک‌باره نشان می‌دهد؟ تمام این سوالات نشان می‌دهند که رشد قیمت‌های کنونی پشتوانه قوی ندارد و تنها سفته بازی است. این روندها در بازار فولاد، روانی است و متاسفانه صنف آهن‌ در حال وارد کردن بیشترین ضربه به پیکر خود است، به‌طوری‌که اگر قبلا تاجری باری را با قیمت ۲ میلیارد تومان خرید می‌کرد، امروز به قیمت ۳ میلیارد خرید می‌کند که به ضرر تجار است،‌ به این معنا که ارزش سرمایه تجار در چنین شرایطی از بین می‌رود. به گفته این فعال بازار فولاد امروز بازار آهن دوره‌های دامن زدن به رکود را بیشتر از قبل تجربه خواهد کرد، با توجه به کاهشی شدن قیمت ارز و طلا این اطمینان را می‌دهم کسانی که به‌صورت واسطه وارد بازار آهن شده‌اند، باید منتظر یک زیان اساسی باشند.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)