37741350-55 031

گرانی فولاد روی قیمت ساختمان اثر ندارد

گرانی فولاد روی قیمت ساختمان اثر ندارد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۱۹ ۱۴ بهمن ۹۶


با پیش‌بینی فولاد سازان برای افزایش نرخ فولاد طی ماه های آینده رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد بر این باور است این افزایش قیمت غیر منطقی نیست و روی قیمت تمام شده ساختمان تاثیر زیادی نخواهد داشت.


محمد آزاد در گفت‌وگویی با اشاره به بعضی فاکتورهای افزایش هزینه تولید فولاد گفت: فولاد سازان با در نظر گرفتن مواردی مانند روند افزایشی نرخ زغال سنگ و دیگر مواد اولیه و همچنین احتمال رشد قیمت های جهانی فولاد در کنار افزایش نرخ دستمزد کارگران در سال آینده که وزارت کار اعلام خواهد کرد، به این نتیجه رسیده اند که افزایش ۲۰ تا ۳۰ درصدی نرخ محصولات فولادی می تواند منطقی باشد.

او در ادامه افزود: از طرف دیگر بازار مسکن در حال بهبود است و خانه های آماده شده به سمت فروش می روند که این مسیر حاکی از ان است که احتمالاً بر خلاف امسال و سال قبل، سال ۱۳۹۷ می تواند سال بهتری برای ساخت و ساز در حوزه مسکن باشد و این موضوع سبب افزایش مصرف داخلی شده که همین امر فولاد سازان را در اتخاذ تصمیم افزایش قیمت مصمم تر می کند.

چین، موثرترین عامل در قیمت فولاد در بازارهای جهانی

آزاد، موثرترین عامل در قیمت فولاد در بازارهای جهانی را کشور چین دانست و اذعان کرد: چین به عنوان بزرگ ترین تعیین کننده قیمت فولاد در جهان، امسال تصمیم گرفته است که به بازسازی و مدرن سازی شهرهای خود بپردازد برای همین صادرات محصولات فولادی در بازار جهانی را تا حد زیادی محدود کرده است؛ به گونه ای که اگر در سال قبل بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ میلیون تن صادرات فولاد داشته است اکنون این صادرات را محدود به ۱۰ تا ۱۵ میلیون تن ورق فولادی کرده و بخش عمده ای از مقاطع آهنی خود را در راستای فرآیند ساخت و ساز عمرانی داخل کشور، صادر نمی‌کند.

او افزود: همین موضوع موجب می‌شود که قیمت های بازار جهانی فولاد با افزایش همراه باشد ولی این احتمال نیز وجود دارد که به هر دلیلی چین این روند ساخت و ساز را متوقف کرده و مجددا محصولات را روانه بازارهای جهانی کند که سبب افت شدید قیمت‌ها خواهد شد. این فعال بازار آهن و فولاد ضمن بیان این که علی رغم وضعیت بازارهای جهانی، در برنامه های دولتی، فولاد سازان مکلف به افزایش تولید خود هستند و باید تولید مقاطع آهنی را از حدود ۲۱ میلیون تن فعلی به بیش از ۲۵ میلیون تن برسانند، به وضعیت قیمت بازار داخلی آهن اشاره و اظهار کرد: در بازار داخلی آهن و فولاد تا کنون چندان افزایش قیمتی نداشتیم، فقط در ماه های اخیر ۱۰۰ تومان به قیمت هر کیلو اضافه شده است که بیش تر به دلیل تفاوت نرخ ارز در بازار است ، زیرا اکنون دلار ۳۷۰۰ تومانی به حدود ۴۷۰۰ تا ۴۸۰۰ تومان رسیده است.

نگرانی برای افزایش بهای تمام شده ساختمان وجود ندارد

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در ادامه با اشاره به وضعیت ساخت و ساز و تاثیرگذاری افزایش قیمت احتمالی محصولات فولادی در این بازار گفت: از آن جایی که نهایتاً ۲۱ تا ۲۲ درصد قیمت تمام شده ساختمان وابسته به آهن و فولاد است باید گفت که رشد نرخ این محصولات تاثیر اندکی در قیمت تمام شده ساختمان خواهند داشت ضمن این که اکنون بسیاری از ساخت و سازها به سمت سازه های بتنی رفته است و سهم محصولات فولادی در آن کاهش یافته و می‌توان گفت در این زمینه نگرانی برای افزایش بهای تمام شده ساختمان وجود ندارد. او همچنین عوامل غیر فولادی، مانند افزایش نرخ حقوق کارگران را عامل موثرتری نسبت به افزایش نرخ فولاد در بهای تمام شده ساختمان اعلام کرد.

منبع:ایسنا

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)