35060 - 031

گریز «فولادی»‌ها از تحریم‌های احتمالی

گریز «فولادی»‌ها از تحریم‌های احتمالی
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۴۵ ۱۵ مرداد ۹۷


تقاضای آهن اسفنجی در منطقه بسیار بالاست، در شرایط تنگنای تجاری می‌توان حداقل ۹ میلیون تن آهن اسفنجی به ترکیه صادر کرد.


در شرایط موجود باید از کاهش تعرفه واردات برای محصولاتی که توان صادراتی خوبی دارند جلوگیری کنیم. به‌عنوان مثال، در تولید ورق توان بالایی داریم اما شاهد افت تعرفه واردات آن شدیم. با توجه به اینکه ممکن است صادرات با محدودیت مواجه شود، نباید تولیدکننده داخلی با مشکل مواجه شود.

صنعت فولاد کشور، سال ۹۶ را با اقبال نسبتا بهتری نسبت به سال‌های گذشته پشت سر گذاشت. تحولات بین‌المللی در حوزه کامودیتی‌ها و همچنین سیاست کارخانه‌ها در جهت تولید بیشتر محصول و افزایش صادرات از مواردی بود که توانست در روند فعالیت این گروه‌ها اثرگذار باشد.رسول خلیفه‌سلطان، دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، در گفت‌وگویی با پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، با اشاره به موارد فوق عنوان کرد: شرکت‌های فولادی در سال گذشته ۹ میلیون تن انواع محصولات صادر کرده‌اند که با محاسبه صادرات در چهار ماه ابتدایی سال این خوش‌بینی وجود دارد که شرکت‌ها بتوانند با افزایش تولید محصولات همراه باشند.

وی در ادامه بیان کرد: از سوی دیگر این افزایش تولیدات فضا را به سمت رقابتی شدن قیمت‌ها سوق داد. بر همین اساس بسیاری از شرکت‌ها توانستند در سال گذشته به رقابت با قیمت‌های جهانی بپردازند.دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه با اشاره به توانمندی‌های این صنعت در مقایسه با دیگر صنایع گفت: با وجود آنکه رکود نسبی در بخش‌های مختلف نظیر مسکن وجود دارد، فولادی‌ها توانستند با تکیه بر بازارهای هدف بین‌المللی روند تعادلی را طی کنند.

گواه این موضوع نیز رکورد‌زنی این شرکت‌ها در صادرات کنسانتره، آهن اسفنجی و شمش فولاد بود.این مقام مسوول فولادی همچنین بیان کرد: خوشبختانه اغلب طرح‌هایی که طی چهار تا پنج سال گذشته شروع شده، به بهره‌برداری رسیده یا در مرحله نهایی است و این روند نشان می‌دهد، زنجیره فولاد به تدریج به سمت تعادل پیش می‌رود.رسول خلیفه‌سلطان در بخش دیگری از اظهاراتش با اشاره به گریز این صنعت از تحریم‌های احتمالی بیان کرد: تقاضای آهن اسفنجی در منطقه بسیار بالاست، در شرایط تنگنای تجاری میتوان حداقل ۹میلیون تن آهن اسفنجی به ترکیه صادر کرد.

وی افزود: در شرایط موجود، باید از کاهش تعرفه واردات برای محصولاتی که توان صادراتی خوبی دارند جلوگیری کنیم. به‌عنوان مثال، در تولید ورق توان بالایی داریم اما شاهد افت تعرفه واردات آن شدیم. با توجه به اینکه ممکن است صادرات با محدودیت مواجه شود، نباید تولیدکننده داخلی با مشکل مواجه شود.

دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ادامه با اشاره به تغییر در سیاست‌های ارزی دولت در صنعت فولاد بیان کرد: در بسته جدید دولت ارز حاصل از صادرات فولادی‌ها به بازار ثانویه منتقل می‌شود که این موضوع می‌تواند سودآوری این شرکت‌ها را به همراه داشته باشد.وی در پایان بیان کرد: تهدید‌های مطرح شده از سوی دولت آمریکا درخصوص موج جدید تحریم‌ها نمی‌تواند مشکل قابل توجهی به سودآوری شرکت‌های فولادی وارد کند. زیرا سهم بازار هدف و میزان تولید شرکت‌های فولادی، در بازارهای جهانی قابل توجه بوده و در نتیجه تقاضای مصرف همواره وجود دارد.

خلیفه‌سلطان همچنین از بورس کالا به‌عنوان مرجع قیمت‌گذاری محصولات فولادی یاد کرد و گفت: روند قیمت‌ها طی سال‌های اخیر نشان داده است که بورس کالا به‌عنوان ارجح‌ترین مرجع قیمت‌گذاری برای محصولات فولادی مطرح است.

وی در پایان گفت: بورس کالا یک بستر شفاف برای انجام معاملات است. اگر بورس کالا امروز در حوزه بازار فولاد فعال نبود، عدم شفافیت عامل اصلی فساد و سوء استفاده در این بازار می‌شد. از این رو مکانیزم بورس کالا که به شفاف‌سازی معاملات و چگونگی کشف قیمت‌ها منجر می‌شود به سود اقتصاد و مردم است.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)