37741350-55 031

گزارش هفتگی بازار فولاد

بازار فولاد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۲۴ ۱۵ تیر ۹۹

آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲ درصد هفته گذشته در چین ۱۰۰٫۴۵ دلار هر تن خشک سی اف آر ثبت شد که نسبت به یک هفته قبل حدود ۴ دلار افت داشت.در بازار صادرات ایران، قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۶۱٫۴ دلار به ۵۸٫۹ دلار هر تن فوب رسید.
سنگ آهن

سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۵۹٫۳ دلار به ۵۶٫۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت.

قراضه

در هفته ای که گذشت متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین ۲۰-۸۰ در ترکیه در ۲۵۵ دلار هر تن سی اف آر در ثبات بود.

قراضه صادراتی سنگین کلاس ۲ ژاپن از ۲۲۹ دلار به ۲۱۲ دلار هر تن فوب کاهش یافت. متوسط قیمت قراضه وارداتی سنگین در شرق آسیا ۸ دلار ارزان تر شده ۲۵۷ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده از ۲۵۵ دلار به ۲۴۷ دلار هر لانگ تن کاهش داشت.

بیلت

بیلت صادراتی سی آی اس هفته گذشته را در متوسط قیمت ۳۶۵ دلار هر تن فوب به پایان برد که تا ۳ دلار افت هفتگی داشت.

بازار بیلت ترکیه همچنان فعالیت کمی داشت البته بهبود تقاضای داخلی میلگرد کمی بازار را بهبود داد. بیلت سی آی اس ۳۸۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن سی اف آر ترکیه و بدون تغییر ماند. بیلت صادراتی ترکیه ۵ تا ۱۰ دلار ارزان تر شده ۳۸۰ تا ۳۸۵ دلار هر تن فوب ثبت شد.

هفته گذشته در بازار واردات بیلت جنوب شرق آسیا قیمت ۴۰۰ تا ۴۰۸ دلار هر تن سی اف آر و در ثبات نسبی بود. قیمت بیلت ایران فوب ۳۷۰ دلار پیشنهاد شده ولی یک محموله در قیمت کمتر از آن معامله شده است.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش روند صعودی داشت. روز شنبه میانگین قیمت شمش ۶۸۶۳۸ ریال بود که تا چهارشنبه به ۷۴۳۰۰ ریال رسید. روز چهارشنبه معاملات شمش در بورس باطل شد، در حالیکه قیمت پایه شمش به ۷۰۰۰ تومان هر کیلو رسیده بود. تنها معاملات ذوب آهن اصفهان و فولاد خراسان تائید شد. فولاد خراسان در زیر قیمت ۶۸۰۰۰ ریال کالایش را فروخت اما شمش ذوب اهن اصفهان، شمش های استاندارد نبود. ابطال معاملات شمش دوباره این ذهنیت را در بازار ایجاد کرد که هفته های آینده باید شاهد بالا رفتن قیمت شمش بیش از ارقام معامله شده روز چهارشنبه باشد چون ابطال معاملات شمش باعث می شود که تولیدکننده میله گرد از تولید عقب بماند در نتیجه عرضه میله گرد با کمبود روبرو خواهد شد به دنبال آن قیمت میله گرد بالا خواهد رفت، طبعا قیمت شمش هم در همین روند تقلیل خواهد کرد.

اتفاقی که در هفته های قبل افتاده است و دولت همه مراحل برداشت از معدن تا فروش کالا در بورس را نقطه گذاری کرده منتهی به توقف تولید می گردد. در درجه اول بعضی از کارخانه های آهن اسفنجی به دلیل اورهال کردن محصولی برای عرضه کردن ندارند. از طرف دیگر پدیده ای که از اوایل سال جاری شاهد آن هستیم و بعد از تصمیم گیری های هفته گذشته به شدت در حال گسترش در کارخانه های تولیدکننده آهن اسفنجی است این است که کارخانه های تولیدکننده اسفنجی کالا را در قیمت مقطوع به فروش نمی رساند بلکه نرخ نهایی را منوط به روشن شدن قیمت کدال در پایان فصل می نماید، در نتیجه قیمت خرید آهن اسفنجی مشخص نیست. تولید کننده شمش مواد اولیه را در قیمتی می خرد که شناور است اما باید ۶۰ درصد محصول را در بورس با قیمت مقطوع عرضه نماید. در این حالت معلوم نیست که قیمت شمش چه خواهد بود. طبعا تولیدکننده شمش ترجیح می دهد محصول خود را به صورت سلف با قیمت شناور عرضه کند، به این ترتیب سیاست گذاری های دولت منتهی به دو مقوله شده است:

اولا از آنجا که قیمت کالا مشخص نیست، معامله از نظر اصول شرعی بحث انگیز است.

دوم، همه معاملات در ابهام است و در نهایت به بروز مشکل بین خریدار و فروشنده منتهی می گردد.

سوم، از انجا که میانگین قیمت سه ماهه بر مبنای کدال فولاد خوزستان است و کدال خوزستان تابعی است از نرخ ارز، همه نگاه ها به سمت ارز معطوف خواهد شد. به این ترتیب هر تولیدکننده ای سعی می کند برای پرهیز از ریسک بخشی از سرمایه خود را به صورت ارز نگهداری کند، در نتیجه بازگشت ارز حاصل از صادرات هم هر روز کندتر و طولانی تر خواهد شد چون انتظار افزایش قیمت در آن می رود.

چهارم، با توجه به سیاست سهمیه گذاری برای هر واحد عملا نقش عامل سرمایه در معاملات اهن اسفنجی و شمش حذف شده است. بسیاری از واحدهای کوچک توان خرید نقدی آهن اسفنجی را ندارند. در هفته گذشته شاهد بودیم که بعضی از آنها متوسل به بازار شده اند ولی از انجا که قیمت خرید و فروش بر مبنای کدال سه ماه آینده است عملا امکان همکاری بین عامل سرمایه و تولید وجود ندارد. نتیجه این سیاست گذاری ها افت وحشتناک تولید و بالا رفتن قیمت خواهد بود که در فاصله زمانی کوتاهی هم شاهد ان خواهیم بود. در کوتاه مدت کارخانجات بزرگ که دسترسی به معادن دارند مثل مبارکه و یا فولاد خوزستان در شرایط موجود بهره مند خواهند شد ولی در دوره سه ماهه آنها هم دچار مشکل خواهند گردید چرا که صورت های مالی آنها در پایان فصل زیر سئوال خواهد رفت. نمی شود شمش را بر اساس قیمت دستوری بورس امروز فروخت ولی قیمت مواد اولیه آن را بر مبنای قیمت میانگین سه ماه آینده خرید. دولت با شعار حذف رانت و واسطه ها کل پروسه تولید را دچار مشکل کرده است و در آینده همه دولت را مسئول خواهند شناخت نه واسطه ای خواهد بود و نه رانت خواری.

مقاطع

هفته گذشته میلگرد صادراتی سی آی اس از ۴۰۰ تا ۴۱۵ دلار به ۴۰۰ تا ۴۱۰ دلار هر تن فوب رسید. در ترکیه قیمت پیشنهادی صادراتی از ۴۱۰ تا ۴۱۵ دلار به ۴۰۷ تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسید.

در جنوب شرق آسیا میلگرد وارداتی ۱۰ دلار بهبود داشته ۴۲۵ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد. در چین قیمت میلگرد صادراتی ۳ دلار افت داشته ۴۵۷ دلار هر تن فوب شد.

در بازار داخلی اروپا میلگرد ۴۳۰ یورو هر تن درب کارخانه و در ثبات بود. در بازار امریکا نیز میلگرد در ۵۸۰ دلار هر شورت تن بدون تغییر باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

میانگین قیمت میله گرد که روز شنبه ۷۴۱۰۵ ریال بود تا روز چهارشنبه به ۸۲۲۲۰ ریال رسید. بسیاری از آگاهان انتظار دارند که قیمت میله گرد با توجه به روند قیمت شمش در هفته آینده صعودی باشد. تمامی فعالین بازار اعتقاد دارند که قیمت فولاد دیگر نزولی نخواهد شد ولی این یک اصل اقتصادی است که با افزایش قیمت بازار کوچک می شود. وقتی که افزایش قیمت از قدرت جذب بازار خارج شود تولید قفل خواهد شد، میزان بهره وری سرمایه گذاری در فولاد از نظر قیمتی افزایش یافته اما هر چه که قیمت فولاد افزایش می یابد انتظار دوره بازگشت سرمایه کوتاه تر می شود، در نتیجه میزان سودآوری کاهش می یابد. بعضی از دست اندر کاران بازار میله گرد در هفته های گذشته تلاش کرده اند روش خرید پارتی های کوچک و فروش آن تا دوره بازگشت سرمایه را کوتاه کنند اما با توجه به مسایلی که در بخش تولید وجود دارد بسیاری از کارخانه ها در موعد پیش بینی شده امکان تحویل کالا را ندارند در نتیجه سرمایه گذاری کوچک هم به نتیجه نخواهد رسید. در وضعیت موجود، تولید به سمت قفل شدن پیش می رود اتفاقی که سال قبل هم افتاد.

میانگین قیمت تیرآهن در اصفهان برای سایزهای ۱۴ تا ۱۸ ، ۹۱۱۶۷ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۹۷۰۰۰ ریال رسید. در طول هفته گذشته قیمت تیراهن ۱۶ و ۱۸ صعودی بود و همین امر باعث بالا رفتن قیمت میانگین تیرآهن شد. متوسط قیمت تیرآهن به هر کیلو ۱۰ هزار تومان نزدیک شده است. عده ای از دست اندرکاران فولاد با توجه به این روند و فاصله قیمتی تیرآهن با میله گرد انتظار دارند قیمت میله گرد به ۹۰۰۰ تومان برسد. تنها عاملی که می تواند بازار فولاد را کمی آرام کند، تعطیل شدن بعضی از استان ها به دلیل کروناست در این صورت چرخه فعالیت تولید فولاد کند خواهد شد و به دنبال آن از شتاب افزایشی قیمت جلوگیری خواهد کرد.

ورق

ورق گرم صادراتی سی آی اس در هفته ای که گذشت از ۴۰۵ تا ۴۱۰ دلار به ۴۰۰ تا ۴۱۵ دلار هر تن فوب رسید. فعالیت بازار ورق ترکیه همچنان ضعیف بود . ورق گرم وارداتی در ترکیه ۴۲۵ تا ۴۳۰ دلار هر تن سی اف آر بود.

متوسط قیمت ورق گرم صادراتی چین نیز ۴ دلار افت داشته ۴۴۱ دلار هر تن فوب شد. ورق گرم وارداتی در جنوب شرق آسیا در ثبات نسبی بوده ۴۴۰ تا ۴۴۵ دلار هر تن سی اف آر ثبت شد.

در بازار داخلی اروپا ورق گرم ۴ یورو بهبود داشته ۴۰۱ یورو هر تن درب کارخانه ثبت شد. در بازار امریکا نیز ورق گرم از ۴۸۳ دلار به ۴۷۵ دلار هر شورت تن درب کارخانه کاهش داشت.

ورق در بازار ایران

قیمت ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر روز شنبه در اصفهان ۱۰۸۵۰۰ ریال و در اهواز ۱۰۵۰۰۰ ریال بود اما تا روز سه شنبه قیمت در اصفهان به ۱۱۴۰۰۰ ریال و در اهواز به ۱۱۲۰۰۰ ریال رسید. این در حالی است که روز چهارشنبه کسی فروشنده نبود، علت این امر هم

این بود که همه منتظر بسته شدن قیمت شمش فولاد خوزستان در بورس بودند که با ابطال معامله فولاد خوزستان در بورس عملا بازار متوقف شد. میانگین ورق های ۳ تا ۱۵ میلیمتر در تهران که روز شنبه ۱۰۱۸۱۳ ریال بود روز چهارشنبه به ۱۰۷۲۵۰ ریال رسید.

ورق اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر روز شنبه ۱۱۶۰۶۳ ریال قیمت داشت که تا چهارشنبه به ۱۲۱۷۵۰ ریال افزایش یافت. ورق های کاویان ضخامت های ۱۲ تا ۲۵ میلیمتر در بازار عرضه میشد. میانگین روز شنبه ۹۹۲۵۰ ریال بود که تا چهارشنبه به ۱۱۱۶۲۵ ریال افزایش یافت. روند قیمت ورق متاثر از منحنی قیمت شمش در بورس است و ربطی به عرضه و تقاضا ندارد در واقع بالا رفتن قیمت محصول بالا رفتن قیمت تمام شده کالاست.

قیمت ورق سرد ضخامت ۴۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر روز شنبه اعلام نمیشد اما میانگین قیمت آن روز یکشنبه ۱۷۵۵۰۰ ریال بود ولی تا چهارشنبه به ۱۸۴۹۰۰ریال رسید. کوچک شدن بازار این کالا به دلیل افزایش شدید قیمت ان از یک طرف و جایگزینی ورق گرم در بعضی از موارد کاملا پیداست. ورق گالوانیزه ضخامت ۵۰/۰ تا ۵/۱ میلیمتر که روز شنبه ۱۶۵۰۱۴ ریال قیمت داشت تا چهارشنبه به ۱۷۵۵۹۴ ریال رسید. افزایش قیمت این کالا متاثر از بالا رفتن قیمت ورق گرم و افزایش نرخ ارز بود.

پایگاه خبری فولادی ایران

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)