37741350-55 031

گمرک، تدبیری برای صادرات مشارکتی بیاندیشد

گمرک، تدبیری برای صادرات مشارکتی بیاندیشد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۶:۲۲ ۱۱ بهمن ۹۶


یکی از راهکارهای توسعه صادرات، صادرات مشارکتی است که می تواند در ارتقاء حجم صادرات فولاد کشور به خصوص برای محصولات با ارزش افزوده بیش تر بسیار تاثیرگذار باشد.


محمد رضا ایزدپناه، عضو هیئت مدیره صنایع هفت الماس با تأکید بر لزوم نگاه راهکارگرایانه دولت برای توسعه صادرات فولاد گفت: توسعه صادرات در صنعت فولاد ایران که شامل زنجیره ای از محصولات است و از عدم توازن تولید در حلقه های مختلف رنج می برد، نیازمند نگاه ملی و البته راهکارهای خاصی است. یکی از این راهکارها که مدتی است توسط انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، فولاد مبارکه اصفهان و تعدادی دیگر از شرکت های فولادی به دولت ارائه شده، صادرات مشارکتی است که می تواند در ارتقاء حجم صادرات فولاد کشور به خصوص برای محصولات با ارزش افزوده بیش تر بسیار تاثیرگذار باشد.

ایزدپناه صادرات مشارکتی را به این صورت تشریح کرد: مثلاً در مورد شرکت هفت الماس، ورق گرم یعنی مواد اولیه ما دارای تعرفه وارداتی ۲۰ درصد است و قیمت های بازار داخلی هم بر مبنای این تعرفه های وارداتی مشخص می شود. این اقدام باعث شده قیمت خرید مواد اولیه به دلار به نرخ فروش محصول در بازارهای بین المللی و هدف برسد. طبیعتاً صنایع پایین دستی نمی توانند ماده اولیه خود را با قیمتی در داخل کشور تحویل بگیرند که محصول نهایی را با همان قیمت یا اندکی بالاتر در خارج از کشور به فروش برسانند، چرا که این فاصله حتی هزینه های تولید را هم پوشش نمی دهد. از سوی دیگر شرکت های داخلی به دلایل مختلف به صادرات علاقمند هستند.

او در ادامه افزود: بر این اساس پیشنهاد کرده ایم که با رایزنی انجمن با نهادهایی مانند گمرک و سازمان امور مالیاتی و سازمان توسعه تجارت، راهکارها و شرایطی ایجاد گردد که صنایع تکمیلی مثل هفت الماس بتوانند کالا را با قیمت صادراتی از تولیدکننده داخلی نظیر فولاد مبارکه در قالب عبور موقت و به شرط صادرات محصول خریداری کند و مواد اولیه را تبدیل به محصول کرده و کالایی با ارزش افزوده بیش تر را ظرف چند ماه به قیمت های جهانی صادر کنند و نهایتاً هر دو شرکت از جوایز و منافع صادراتی به نسبت مشخص بهره مند شوند.

عضو هیئت مدیره شرکت هفت الماس اظهار کرد: اگر گمرک و سایر نهادهای ذی ربط این رویه را قبول کنند یا با تغییراتی مصوب کنند، زمینه افزایش صادرات محصولات با ارزش افزوده بیش تر در زنجیره فولاد فراهم میگردد.

منبع:چیلان آنلاین

1+
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)