35060 - 031

سیم خاردار

سیم خاردار
کد خبر: 4896 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars شما هم به این مطلب امتیاز دهید
Loading...
۱۲:۵۶ ۲۸ مرداد ۹۷


سیم خاردار ، مفتولی بلند است که بر روی بدنه خود دارای حاشیه هایی به شکل خار می باشد.


سیم خاردار یکی از ارکان مهم حصارکشی های امنیتی است که در قسمت فوقانی و مرکزی فنس یا توری حصاری اجرا می شود. حق ثبت و اختراع آن برای نخستین بار به «لوسین بی اسمیت» و «کنت اوهایو» در سال ۱۸۶۷ در ایالات متحده به عنوان مخترع صادر گردید.

این مفتول می تواند از جنس های مختلفی مانند فلز، استیل، روی و … باشد؛ با این حال بهترین نوع انها از جنس مفتول های گالوانیزه هستند که موجب افزایش چشمگیر مقاومت و استحکام این محصول می شوند.

تاریخچه

تا قبل از سال ۱۸۶۰ سیم خاردارها معمولا به شکل سنتی تولید می شدند و استحکام چندانی نداشتند، اما در سال ۱۸۶۰ طراح فرانسوی لئونس اگن مدل امروزی را طراحی کرد، هدف او طراحی مفتول هایی بود که بتواند موانعی را برای گذر کردن ایجاد کند، در سال ۱۸۶۵ لئونس اگن توانست کمک هزینه ی مالی از ارتش فرانسه دریافت کند و برای اولین بار تولید صنعتی این وسیله اغاز شد. از ان تاریخ به بعد طرح های بسیاری در رابطه با شکل سیم خاردار به وسیله ی افراد زیادی منتشر شد که بیشتر آنها همچنان مورد استفاده قرار می گیرند و سال هاست قابلیت های خود را نشان داده اند.

انواع سیم خاردار

به دو شکل خطی و حلقوی تولید می شود .

خطی: نوع خطی یک رشته مفتول گالوانیزه بوده که توسط مفتول های تیز خاردار شده است.

حلقوی: نوع حلقوی به دو شکل خاردار معمولی و خاردار حلقوی تیغی (تبری) موجود بوده که نوع معمولی آن به شکل سیم خاردار خطی خاردار می باشد .

سیم خاردار خطی

سیم خاردار خطی از دورشته مفتول به قطر ۲ میلیمتر به عنوان محور و دورشته خار با قطر ۲٫۵ میلیمتر که به دور محور پیچ می خورند تشکیل می شود و جنس آن گالوانیزه گرم می باشد واز نظر اقتصادی از مقرون به صرفه ترین گزینه های حصارکشی است .

نحوه بسته بندی آن به صورت کلاف بوده و براساس نیاز مشتری بسته بندی ها معمولا بین ۱۵ تا ۲۵ کیلوگرم می باشد و بسته به سفارشات و ضخامت سیم، وزن کلاف ها متغیر می باشد.از سیم خاردار خطی در مکان هایی نظیر کارخانجات ، مراکز نظامی ، فرودگاه ها ، مخابرات و … استفاده می شود.

سیم خاردار خطی

مشخصات فنی سیم خاردار خطی

  • نوع مفتول: گالوانیزه گرم
  • قطر مفتول محور و مفتول خار: ۲ و ۲٫۵ میلیمتر
  • وزن هر بسته: ۲۰ تا ۲۶ کیلو گرم که هر کیلوگرم سیم خاردار خطی با در نظر گرفتن قطر مفتول ها و فاصله خارها از هم بین ۹ تا ۱۰ متر طول را شامل می شود.
  • فاصله خار: از ۶ تا ۹ سانتیمتر

سیم خاردار حلقوی

سیم خاردار حلقوی معمولی تشکیل شده از یک رشته اصلی فولادی سخت فنر شده که قطر اصلی آن ۲٫۵ میلیمتر بوده و قطر خار آن ۲ میلیمتر می باشد. تمام سیم خاردار حلقوی با کیفیت ۱۸۰ گرم در متر مربع گالوانیزاسیون شده است .قدرت کششی این سیم خاردارها ۱۴۰ کیلوگرم بر میلیمتر مربع بوده که مقاومت مطلوبی را ایجاد نموده است.

قطر سیم خاردار حلقوی معمولی ۶۰ سانتیمتر و ۹۰ سانتیمتر بوده که رول قطر ۶۰ سانتیمتر آن حدودا در طول ۱۰ متر، و رول قطر ۹۰ سانتیمتر آن حدودا تا ۱۵ متر طول باز می شود . سیم خاردار حلقوی به دو شاخه سیم خاردار حلقوی با خار سیمی و سیم خاردار تبری یا سیم خاردار تیغ کاتری تقسیم می شوند .

سیم خاردار حلقوی

سیم خاردار حلقوی با خار سیمی

سیم خاردار حلقوی معمولی از یک رشته مفتول گالوانیزه به قطر ۳ میلیمتر به عنوان محور و دو رشته خار مفتولی گالوانیزه به قطر ۲٫۵ میلیمتر که به دو طرف تابیده شده تشکیل شده است .

سیم خاردار حلقوی با مفتول خشک که فنر نامیده می شود ، از مفتول گالوانیزه گرم تشکیل می شود. از سیم خاردار حلقوی عمدتا برای مراکز نظامی و پادگان ها استفاده می شود .

سیم خاردار حلقوی تبری یا لیزری

در مدل تبری یک رشته مفتول گالوانیزه به قطر ۳ میلیمتر به عنوان پایه و محور که به فاصله های معین تیغ های گالوانیزه به شکل تبر بر آن پرس شده است.مدل حلقوی نسبت به سیم خاردارهای خطی از قدرت و کارایی بالاتری برخوردار بوده و قیمت آن ها نسبت به مدل خطی گرانتر می باشد.سیم خاردار های حلقوی معمولا به صورت کلاف یا حلقه ای با عرض های ۶۰ و ۹۰ عرضه می شوند.

سیم خاردار تبری یکی از پرکاربرد ترین سیم های خاردار حلقوی برای حصار کشی های امنیتی می باشد که از مفتول گالوانیزه گرم تولید می گردد محور سیم خاردار تبری از مفتول کربن بالا می باشد و مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت ، عوامل طبیعی و فشارهای فیزیکی می باشد.

سیم تبری از قطر ۶۰ سانتیمتر الی ۹۰ سانتیمتر تولید می شود.سیم خاردار تبری ۶۰ سانتیمتر به طور استاندارد از ۹ تا ۱۳ متر را پوشش خواهد داد. سیم تبری قطر ۹۰ سانتیمتر از ۱۳ تا ۱۷ متر را به طور استاندارد پوشش می دهد . این نوع سیم خاردار در حال حاضر به عنوان به روزترین نوع در دنیا شناخته می شود و برای مراکز نظامی و پادگان ها و کارخانه جات استفاده میشود.

سیم خاردار حلقوی تبری یا لیزری

مزایای استفاده از سیم خاردار

به شکل کاملا مشخصی با استفاده از سیم خاردار می توان با کم هزینه ترین ممکن ضریب حفاظت و امنیت هرمحیطی را افزایش دهد. از دلایل پرطرفدار بودن آن خطی می توان به نصب و بازکردن سریع و بدون نیاز به متختصص نصب، انعطاف پذیری در هنگام نصب در زمین ها و محیط های مختلف، دوام بالا، سبک بودن در حمل و کم هزینه تر بودن نسبت به سایر روش ها اشاره کرد.

قوانین استفاده از سیم خاردار

امروزه در کشورهای مدرن و صنعتی نمی توان به راحتی از سیم خاردار استفاده کرد چراکه این وسیله در بسیاری از موارد باعث مرگ حیوانات می شود، به این منظور قوانینی وجود دارد که بر اساس انها باید از نصب آن در نزدیکی محل زندگی حیوانات و مناطق حفاظت شده جلوگیری کرد.

منبع:ویکی پدیا/میهن نور/شهر مفتول

1+
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)