37741350-55 031

ناودانی فولادی چیست؟

ناودانی
کد خبر: 6176 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۳۱ ۱۴ اردیبهشت ۹۸

ناودانی ها به علت شکل هندسی مناسب، یکی از پروفیل‌های معروف و پرکاربرد در صنعت و ساختمان به‌حساب می‌آیند. در این مطلب سعی شده است که هرآنچه لازم است در مورد ناودانی‌ها بدانید در اختیارتان قرار داده شود و نمونه‌هایی از کاربرد این محصول را بیان می‌نماییم.

 

ناودانی فولادی، یک پروفیل باز است که تصویر مقطع آن حرف U لاتین است. این پروفیل از یک سطح افقی که آن را جان و دو سطح عمودی که بال نامیده می‌شوند تشکیل شده است.

ناودانـی‌ها به دلیل شکل ظاهری مناسب، در پروژه‌های ساختمانی کاربردهای فراوانی دارد. انواع و اقسام ناودانی‌ها را می‌توان ازلحاظ روش تولید و شکل نهایی آن‌ها موردبررسی قرارداد.

در استاندارد تدوین‌شده توسط سازمان استاندارد ملی ایران، تنها خصوصیات و ضوابط مربوط به ناودانی‌های نورد گرم آورده شده است.

سایر استانداردها نظیر استانداردها اروپایی و روسی هم می‌توانند اطلاعات خوبی به ما در این زمینه بدهند.

ناودانی فولادی

انواع ناودانی ازلحاظ فرآیند تولید

ناودانـی‌ها را ازلحاظ فرآیند تولید به دودسته‌ی کلی می‌توان تقسیم کرد که به شرح زیر است:

ناودانی نورد شده

همانطورکه می‌دانید شمش خام حرارت دیده، با گذشتن از میان غلتک‌هایی که به نورد معروف هستند، به شکل ناودانـی در می‌آید. بسته به سایز نوردها، ناودانی‌ها هم با همان سایز از خط تولید بیرون می‌آیند. به این نوع ناودانـی فابریک هم می‌گویند.

این نوع از ناودانـی‌ها، درصورتی‌که تمام ضوابط تعریف‌شده در استاندارد ۱-۴۴۷۷ در فرآیند ساختشان رعایت شده باشد، مورد تائید اداره استاندارد ملی ایران است و می‌تواند علامت استاندارد دریافت کنند.

ناودانی نورد شده

ناودانی پرسی

ناودانی‌های پرسی از پرس کردن ورق‌هایی که به طول ۶ متر ( یا در اندازه‌های دیگر به سفارش مشتری) برش خورده می‌شوند، تولید می‌شوند.

از این نوع ناودانـی بسته به نوع ورقی که از آن تهیه می‌شود برای کاربردهای مختلف استفاده می‌شود. حتی نوعی از ناودانی‌های پرسی فقط به جهت موارد ظاهری و برای ساخت لبه‌هایی که نیاز به صاف بودن دارند، در ساختمان‌ها و مواردی ازاین‌دست استفاده می‌شوند.

ناودانی پرسی

انواع ناودانی ازنظر شکل ظاهری

ناودانی مشبک

ناودانی‌های مشبک را معمولاً از ورق گالوانیزه تولید می‌کنند. که این ورق‌ها قبلاً از روش گالوانیزه گرم یا سرد تولید شده‌اند.

همچنین همان‌طور که از نامش پیداست، سوراخ‌هایی در این ورق‌ها ایجاد می‌شود که شکل شبکه‌ای به خود بگیرد تا در آینده بتوان از این سوراخ‌ها برای موارد لازم مثل بستن پیچ و مهره استفاده کرد.

به‌طور مثال از این نوع ناودانی در ساخت قفسه‌های فلزی استفاده می‌شود.

ناودانی مشبک

ناودانی ساده

ناودانی ساده را از ورق ساده تولید می‌کنند که این ورق می‌تواند ورق معمولی و یا گالوانیزه باشد. در ساخت این نوع هم ‌بسته به نوع کاربرد، از ورق‌های مختلف می‌توان استفاده کرد.

موارد کاربرد استفاده از این نوع در پایه و قاب دستگاه‌های صنعتی، اتاق کامیون، چهارچوب‌ها و … است.

استانداردهای ناودانی

همان‌طور که گفتیم استاندارد مرجع تدوین‌شده توسط سازمان استاندارد ملی فقط در رابطه با ناودانی‌های نورد گرم ارائه‌شده است.

بازار آنلاین خرید و فروش ناودانی

در این استاندارد اشاره‌ای به سایر ناودانـی‌ها نشده است و به باور کارشناسان سایر ناودانـی‌ها به علت عدم حساسیت و اهمیت، نیازی به استاندارد جامع ندارند.

دیگر استانداردهایی که وجود دارد مربوط به ابعاد ناودانی می‌شود. دو استاندارد برای بال‌های موازی و مخروطی وجود دارد که به شرح زیر است:

UPE : این نوع ناودانی که به مدل C معروف است، بال‌هایی موازی دارد. به صورتی که اگر از مقطع به ناودانی نگاه کنیم، دو بال آن به‌صورت دو خط موازی روبروی هم قرار دارند.

ناودانی upe

UNP : به این ناودانـی مدل U می‌گویند و دارای بال‌های مخروطی شکل است که باهم موازی نیستند.

ناودانی UNP

برخی استانداردهای معتبر که در کشورهای دیگر برای ناودانـی وجود دارد که در استاندارد ۱-۴۴۷۷ هم آن‌ها را به‌عنوان منبع معرفی نموده است عبارت‌اند از:

  • DIN 1026-1
  • DIN EN 10279
  • GOST 8240

اندازه‌گذاری ناودانی‌ها

ملاک نام‌گذاری برای ناودانی‌ها ارتفاع بال‌های آن است و این عدد به سانتی‌متر بیان می‌شود. یعنی اگر ارتفاع بال‌های یک ناودانی ۸ سانتی‌متر باشد، آن را به ناودانـی ۸ می‌شناسند.

این محصول در شاخه‌های ۶ و ۱۲ متری قابل‌عرضه در بازار است و کلیه مشخصات آن مطابق با جدول اشتال به شرح زیر است:

اندازه گیری ناودانی

منبع: تیم تامین محتوای فولاد ۲۴

2+
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)