37741350-55 031

هر آنچه درباره نگهداری میلگرد در انبار باید بدانید

میلگرد
کد خبر: 9345 امتیاز شما:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۲۶ ۲۳ اسفند ۰۰

میلگرد یکی از اجزای اصلی در ساخت و ساز است که کاربرد آن در بتن بسیار حائز اهمیت است از طرفی نگهداری میلگرد در انبار هم بسیار مهم است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

 

همان طور که می دانیم در پروژه های ساختمانی از انواع میلگردها استفاده های فراوانی می گردد که جهت جلوگیری از هرگونه خرابی این محصول باید با چگونگی دپو و انبار این محصول آشنا باشیم که در این مقاله قصد داریم به موضوع هر آنچه درباره نگهداری میلگرد در انبار باید بدانید بپردازیم با فولاد۲۴ همراه باشید…

 • شرایط انبار نگهداری میلگرد
 • شرایط نگهداری میلگرد در انبار
 • زنگ زدگی میلگرد
 • شرایط انبار نگهداری میلگرد

در پروژه های ساختمانی کوچک از میلگرد به میزان مورد نیاز خریداری و در محلی نزدیک به پروژه تخلیه و استفاده می گردد اما در پروژه های بزرگ میلگرد زیادی خریداری می کنند و باید در محلی انبار گردد که در زمان مورد نیاز استفاده گردد که این انبار باید دارای خصوصیاتی بشرح ذیل باشد:

 • داشتن فضای کافی جهت میلگـرد با سایزهای مختلف.
 • مکان باید مقاوم در برابر آب باران باشد.
 • انبار بهتر است سرپوشیده باشد تا در معرض باد و باران نباشد و در صورت سرباز میلگـردها پوشش مناسب داشته باشند.
 • میلگرد با زمین در تماس نداشته باشد.

شرایط نگهداری میلگرد در انبار

انبار میلگرد مکانی است جهت نگه داری میلگرد و نگه داری در این محل نیاز به رعایت نکاتی بسیار مهم را دارد که در صورتی که رعایت نگردد، این مقاطع فولادی دچار آسیب و در نتیجه ضرر می گردد اما رعایت اصول زیر می تواند باعث دوام این مقطع فولادی گردد.

 1. میلگردها مستقیم روی زمین قرار ندهید بلکه بوسیله سکویی (غیرفلز) مانند سکو چوبی از سطح زمین فاصله داشته باشند و از سطح زمین ۱۵ سانتیمتر فاصله داشته باشند.
 2. میلگردهای فولادی ضد زنگ می بایستی از سایر میلگردها دور نگهداری شود و اگر فضا کافی نباشد، می باستی بالاتر از همه میلگردها نگهداری شود.
 3. قبل از بتن ریزی، درصورتیکه میلگرد در اثر تابش مستقیم نورخورشید دمای آن بالا رفته باید بوسیله آبپاشی دمای میلگرد را کاهش دهیم و مانع از افزایش دمای میلگرد شویم.
 4. این محصول باید به دور از هرگونه تابش مستقیم نورخورشید و یا مواد خورنده نگهداری شود.
 5. اگر میلگردها را روی یکدیگر قرار می دهید حتماً باید از تکیه گاه استفاده نمایید که میلگردها دچار خم و لقی نشوند.
 6. میلگردها را با استفاده از یک برزنت پوشاند و لبه ها را با استفاده از بلوک فیکس کنیم.
 7. رطوبت یکی دیگر از عواملی است که سلامت میلگـردها را به خطر می انداز بنابراین باید در هنگام نگهداری این موضوع را در نظر داشته باشیم که میلگــردها در معرض رطوبت نباشند.
 8. در صورتی که میلگردها با قطرهای متفاوت وجود داشته باشد باید آن ها را در مکان های جداگانه بر اساس قطر تفکیک و نگهداری نمود.
 9. میلگردها نباید آلوده به خاک شوند و در صورت آلودگی به خاک حتماً باید تمیز شده سپس استفاده گردد و در صورتی می توان از آنها استفاده نمود که طبق ویژگی استاندارد آن باشد و خواص فیزیکی و شیمیایی آن تغییر نکرده باشد.
 10. جهت شناسایی میلگردها، باید انتهای میلگـردها با رنگ های متفاوت رنگ گردد.

زنگ زدگی میلگرد

اگر در انبار میلگرد، به تعدادی میلگرد زنگ زده برخورد کردید، ابتدا از سایر میلگـردهای سالم آنها را جدا کنید، سپس زنگ زدگی را رفع نمایید، برای تمیز کردن میلگـردها می توان از سندبلاست و یا فرچه های سیمی یا پلاستیکی و سمباده استفاده نمود اما توجه داشته باشید استفاده از فرچه و سمباده ممکن است سبب خوردگی سطح میلگرد گردد و در صورتی که زنگ زدگی به حدی رسیده باشد که دچار تغییر فیزیکی شود دیگر قابل استفاده نیست.

سخن پایانی

بهتر است در نگهداری میلگـردها و انبار کردن آنها کمی بیشتر تلاش و اصول نگهداری را رعایت که از هزینه های اضافی جلوگیری نمایید، در این نوشتار سعی کردیم شرایط نگهداری میلگـرد را شرح دهیم امیدوارم این مطلب توانسته باشد به درستی به مفهوم این موضوع پرداخته باشد، جهت خرید میلگـرد و آشنایی با تأمین کنندگان میلگـرد در وب سایت فولاد۲۴ کلیک نمایید.

منبع: گروه تأمین محتوای فولاد۲۴

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • قراضه 343 (%1.39)
 • اسلب 560-656 (%3/43)
 • شمش 385-395 (%1.3)