37741350-55 031

ذخایر جدید سنگ آهن در ایران مرکزی کشف شد

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۴:۵۵ ۸ اسفند ۰۱

«رضا جدیدی» افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از ابتدای دولت سیزدهم با اجرای طرح پایش ذخایر معدنی که از آن به عنوان ترازنامه منابع معدنی هم یاد می شود، برای تأمین مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور از جمله سنگ آهن، بررسی هایی در سال ۱۴۰۱ انجام شده است.


وی با بیان این که حدود سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون تن ذخایر قطعی سنگ آهن در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: با توجه به این که سالیانه حدود ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن خام در صنایع مصرف می شود، تاکنون چندین بار اعلام کرده ایم که محدودیت جدی در میزان ذخایر سنگ آهن کشور داریم.

به گفته این مقام مسوول، سال های باقی مانده ذخایر موجود کشور با همین روند اکتشاف کنونی نزدیک به ۱۵ سال است که برای نیاز صنایع ما وضعیت مناسبی نیست.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی افزود: بنابراین باید در یک برنامه ریزی منسجم و فشرده برای اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن و مواد حیاتی مورد نیاز صنایع در کشور اقدام شود.

وی با اشاره به این که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اکنون در بخش هایی از استان های قم، مرکزی، قزوین و اصفهان طرح تحول را به اجرا درآورده، تصریح کرد: این سازمان در مدت یک سال دستاوردهایی در طرح تحول زمین شناسی و اکتشاف ذخایر معدنی داشته و ذخایر مناسبی از سنگ آهن در استان کردستان شناسایی شده است که امیدواریم این دستاوردها که مراحل اولیه اکتشاف را در برمی گیرد، موجب رفع نیاز برای صنایع کشور در حوزه سنگ آهن شود.

جدیدی در ادامه به برنامه های آتی این سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد: در سال های آینده ذخایر مگنتیتی سنگ آهن را بالا ببریم و در بحث سنگ های هماتیتی نیز به تکنولوژی فرآوری دست پیدا کنیم.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی، فناوری و بودجه سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، از وجود ذخایر قابل توجه هماتیتی سنگ آهن در کشور خبر داد و گفت: البته این ذخایر در مقیاس جهانی ذخایر بالایی نیست، اما در کشورمان به فرآوری نیاز دارد که سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور از طریق ژئوفیزیک هوایی به دنبال اکتشاف ذخایر جدید معدنی پنهان است.

وی همچنین از همکاری مشترک با صنایع فولادی در حوزه اکتشافات خبر داد و افزود: هم اکنون تفاهم نامه و قراردادهایی با صنایع فولادی در حوزه اکتشاف سنگ آهن داریم و نگاه ما مراحل اولیه اکتشاف است که دولت باید خطرپذیری اکتشاف بخش خصوصی را پایین بیاورد.

این مقام مسوول ادامه داد: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با ورود فعالیت های اکتشافی و به کارگیری روش های علمی مراحل شناسایی و پی جویی را انجام می دهد که با این کار دولت وظایف حاکمیتی خود را انجام و با ورود به اکتشافات اولیه ریسک سرمایه گذاری را کاهش می دهد./ دنیای معدن

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)