37741350-55 031

زمستان داغ سنگ‌آهن

سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۳۴ ۲۱ اسفند ۰۱

امیدواری به تداوم رشد اقتصادی در چین و در نتیجه آن بهبود تقاضا برای کامودیتی‌‌‌ها موجب شده است تا بهای سنگ‌آهن از انتهای ماه میلادی گذشته تاکنون روند صعودی را در پیش بگیرد. همچنین بررسی آمارها نشان می‌دهد که تولید محصولات فولادی در ماه مارس افزایش چشمگیری داشته است و پیش‌بینی می‌شود که این افزایش در تولید ادامه‌دار باشد.


در نتیجه احتمال اینکه تقاضا برای سنگ‌آهن بیش از این شود وجود دارد. البته با وجود اینکه دولتمردان چینی به دنبال افزایش رشد اقتصادی خود هستند، بررسی اخبار نشان می‌دهد که نگران جهش قیمت‌ها در بازار فولاد به‌خصوص سنگ‌آهن هستند؛ در نتیجه به دنبال دخالت در معاملات این کامودیتی بوده و اعلام کرده‌‌‌اند که روند این بازار را به‌دقت دنبال می‌کنند تا از هرگونه فعالیت سفته‌بازی در این معاملات جلوگیری کنند.

بهبود تقاضای چین به کمک بهای سنگ‌آهن شتافت

بهای سنگ‌آهن نزدیک به سقف قیمت هشت‌ماهه

بهبود تقاضا در کوتاه‌مدت موجب شده است تا بهای سنگ‌آهن از انتهای ماه میلادی گذشته تاکنون روند صعودی را در پیش گیرد. روز گذشته بهای سنگ‌آهن برای تحویل به بندر تیانجین در شمال چین به ۱۳۰دلار به ازای هر تن رسید و بازده مثبت هفتگی ۴ درصدی را به ثبت رساند. با این حال قیمت این کامودیتی همچنان از اوج قیمتی ۹ماهه که در اواسط فوریه تجربه کرد، بیشتر از ۳دلار کمتر است. بررسی داده‌‌‌های موسسه مطالعاتی My Steel نشان می‌دهد که تولید پنج‌محصول فولادی در چین شامل میلگرد، مفتول، کلاف نورد گرم، کلاف نورد سرد و ورق با ۴۹‌هزار تن افزایش نسبت به هفته ابتدایی ماه میلادی جاری به حدود ۹میلیون و ۵۲‌هزار تن تا ۹مارس رسیده است.

پو چن، تحلیلگر ارشد این موسسه معتقد است، تقاضا برای محصولات فولاد پایین‌دستی به طور پیوسته در حال بهبود است و در کوتاه‌مدت افزایش تولید از بازار سنگ‌آهن حمایت می‌کند. همچنین می‌‌‌توان گفت که دلیل عمده رشد قیمت‌ها در روزهای اخیر، بهبود چشمگیر تقاضا برای تولید میلگرد در این کشور بوده است. از طرفی برخی از تحلیلگران معتقدند که تولید فولاد تا انتهای ماه مارس روند صعودی را در پیش گرفته و تقاضا برای سنگ‌آهن بیش از این نیز افزایش خواهد یافت.

تاثیر رشد اقتصادی اژدهای زرد

با وجود اینکه در سال گذشته پیش‌بینی‌‌‌ها از کاهش رشد اقتصادی چین حکایت داشت، به‌‌‌نظر می‌رسد تحلیلگران تحلیل خود را تغییر داده‌‌‌اند. مایک هنری، مدیرعامل شرکت معدنی BHP به‌تازگی اعلام کرده که کارشناسان این شرکت معتقدند رشد اقتصاد چین در سال میلادی جاری مثبت است و نسبت به رونق اقتصادی در این کشور خوش‌بین هستند. وجود چشم‌انداز مثبت نسبت به اقتصاد این کشور به معنای احتمال افزایش تقاضای جهانی برای بسیاری از کامودیتی‌‌‌ها از جمله سنگ‌آهن است؛ چرا که چین بزرگ‌ترین مصرف‌کننده سنگ‌آهن و فولاد در دنیاست.

با این‌‌‌حال در حالی که سیاستگذاران در هفته‌‌‌های گذشته خبر از تحقق رشد ۶درصدی اقتصاد برای سال میلادی جاری می‌‌‌دادند، بررسی اخبار نشان می‌دهد؛ دولت چین در جلسه کنگره ملی خلق هدف‌گذاری خود را رشد ۵درصدی اعلام کرده است که به میزان قبلی جاه‌طلبانه نیست. با این‌‌‌ حال حتی این میزان تاییدشده نیز مهر تاییدی بر اجرای سیاست‌‌‌های مالی از طرف دولت این کشور است؛ چرا که تحقق رشد ۵درصدی نیازمند تحریک بخش ساخت‌وساز و زیرساخت‌‌‌هاست. این برنامه محرکی قرار است علاوه بر طرح‌‌‌‌‌‌های حمایتی گذشته به رونق بازار املاک و مستغلات در چین یاری برساند. در پی این اقدامات نیز فروش خانه‌های نوساز در چین طی ماه فوریه برای اولین بار در ۲۰ماه گذشته افزایش یافت.

درست است که هدف سیاستگذاران در چین رونق بازار کامودیتی‌‌‌ها و جلوگیری از رخداد رکود در این کشور است؛ اما دولتمردان این کشور اعلام کرده‌‌‌اند روند بازارهای کالایی‌‌‌ را به‌دقت دنبال می‌کنند و درصورت بروز هرگونه جهش‌‌‌ قیمتی غیرمعمول و برای جلوگیری از سفته‌بازی در روند معاملات دخالت خواهند کرد.

دخالت مقامات در بازار سنگ‌آهن

بررسی اخبار نشان می‌دهد با اینکه مقامات چینی به دنبال رونق بازارهای کالایی هستند، از افزایش قیمت‌ها در بازارهای مختلف به‌خصوص سنگ‌آهن نیز نگران هستند. به گزارش رویترز، دولتمردان چینی اقدامات جدیدی را برای جلوگیری از احتکار سنگ‌آهن به جهت پیشگیری از افزایش قیمت‌ها انجام داده‌‌‌اند. مقامات در پکن از شرکت‌های تجاری تولید سنگ‌آهن خواسته‌‌‌اند که مقداری از محصول ذخیره‌شده خود در انبارها را در بازار به فروش برسانند. همچنین اعلام کرده‌‌‌اند که در حال بررسی تصویب طرحی برای افزایش هزینه‌‌‌ ذخیره محصولات در بنادر انبار‌‌‌ها هستند.

این اقدامات نشان‌‌‌دهنده آخرین تلاش‌‌‌های چین برای جلوگیری از تورم کالایی‌‌‌ها در ماه‌‌‌های اخیر است؛ چرا که اقتصاد این کشور پس از کاهش محدودیت‌های کرونایی به‌سرعت در مسیر رشد قدم برداشته است. البته مقامات دولتی مدت‌‌‌هاست که به دنبال راهی برای نفوذ بیشتر در بازار سنگ‌آهن هستند؛ چرا که مصرف‌کنندگان سنگ‌آهن در این کشور به دلیل مصرف بالا به‌شدت به واردات از تعداد محدودی از شرکت‌های معدنی جهانی وابسته هستند. افزایش بیش از ۵۰درصدی قیمت سنگ‌آهن از اکتبر تاکنون باعث شده است تا بورس کالای دالیان در مورد جهش قیمت‌ها هشدار دهد و به‌منظور مقابله با سفته‌بازی در این بازار سقفی برای قرارداد‌‌‌‌‌‌های آتی اعمال کند.

هفته گذشته، کمیسیون توسعه و اصلاحات ملی، نهاد ارشد برنامه‌ریزی اقتصادی در چین، جلساتی را با کارشناسان صنعت برگزار کرد تا راه‌‌‌های محدود کردن افزایش‌‌‌های «بیش از حد سریع» قیمت‌ها را بررسی کنند. طبق اخبار منابع آگاه این هفته نیز مذاکرات با شرکت‌های مختلف در مورد کنترل قیمت سنگ‌آهن ادامه دارد. همچنین دولت چین سال گذشته شرکت دولتی جدیدی به نام گروه منابع معدنی چین را تاسیس کرد تا بتواند قدرت چانه‌زنی خود را در معاملات سنگ‌آهن با شرکت‌های خارجی افزایش دهد؛ چرا که وجود یک شرکت بزرگ که تمام سنگ‌آهن موردنیاز این کشور را می‌‌‌خرد می‌تواند با ایجاد انحصار، قدرتی برای قیمت‌گذاری پیدا کند. با این‌‌‌حال به‌رغم تمام هشدارها و فعالیت‌‌‌های اخیر بهای سنگ‌آهن نزیک به رکورد قیمتی هشت‌ماهه خود قرار گرفته است./دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)