37741350-55 031

ظرفیت تولید تختال فولاد هرمزگان ۲برابر خواهد شد

ظرفیت تولید تختال فولاد هرمزگان ۲برابر خواهد شد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۰۵ ۱۶ دی ۹۶

مدیرعامل قطب فولاد کشور در یک نشست خبری اظهار داشت: برنامه شرکت فولاد هرمزگان این است که تولید را از ۵/ ۱ میلیون تن تختال به ۳ میلیون تن برساند. فرزاد ارزانی با بیان این که ششمین سالگرد تأسیس و بهره‌ برداری از شرکت فولاد هرمزگان را پشت سر نهاده ایم، افزود: بیش از ۹۶ درصد سهام فولاد هرمزگان متعلق به فولاد مبارکه و بیش از ۳ درصد آن نیز به سایر سهامداران اختصاص دارد.


فرزاد ارزانی، محصول نهایی فولاد هرمزگان را تولید تختال با ظرفیت ۵/ ۱ میلیون تن در سال عنوان و تصریح کرد: در واقع عریض‌ ترین تختالی که در ایران تولید می‌شود مربوط به فولاد هرمزگان بوده که طول تختال تولیدی آن بین ۶ تا ۱۲ متر است. مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به برنامه توسعه‌ای این شرکت در دوره زمانی ۳ ساله از سال ۹۶ تا ۹۸ اذعان کرد: این برنامه بر اساس مدل توسعه تعالی برنامه‌ریزی شده است. وی در مورد میزان تولید فولاد هرمزگان گفت: فولاد مبارکه در صدر تولید فولاد کشور و پس از آن فولاد خوزستان قرار دارد که در این بین فولاد هرمزگان دارای سهم ۸ درصدی در کل کشور است.

پیش بینی تولید یک میلیون و ۵۰۰ هزار تنی فولاد هرمزگان تا پایان امسال

ارزانی میزان تولید فولاد هرمزگان در ۹ ماه سال جاری را یک میلیون و ۳۲ هزار تن عنوان و تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود که میزان تولید این شرکت تا پایان سال جاری به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن برسد. مدیر عامل فولاد هرمزگان با اشاره به این که در ۹ ماه نخست امسال در بخش تولید از رشد ۳۰ درصدی برخوردار بوده ایم، افزود: در این چند ماه فراتر از ظرفیت اسمی کارخانه پیش رفته‌ ایم، به طوری ی که در فروردین سال‌ جاری در تولید آهن‌ اسفنجی رکورد زده‌ ایم.

او میزان فروش و صادرات فولاد هرمزگان را در ۹ ماه سال جاری حدود ۱۹ هزار میلیارد ریال اعلام کرد و یاد آور شد: از این میزان حدود ۸۳۲ هزار تن صادرات با ۱۳ درصد رشد و در حدود ۳۸۴ هزار تن عرضه در داخل با رشد ۴۰ درصدی همراه بوده که نشان دهنده سهم ۷۰ درصدی صادرات در محصولات هرمزگان است، ولی سیاست کارخانه در گام نخست تأمین نیاز داخلی است. ارزانی با تأکید بر این که تختال فولاد هرمزگان به لحاظ کیفیت یکی از بهترین‌های تختال‌ها در سطح کشور محسوب می شود، در‌ مورد برنامه شرکت برای طرح‌ های توسعه‌ای بیان کرد: به منظور اجرای این طرح‌ ها در انتظار تأمین مالی هستیم. وی حجم قرارداد‌هایی که فولاد هرمزگان جهت توسعه شرکت در دستور کار دارد را حدود ۴۰۰ میلیون دلار اعلام کرد.

دستیابی فولاد هرمزگان به سهم حداقل ۸ درصدی تولید فولاد کشور

ارزانی چشم‌انداز فولاد هرمزگان را افزایش بهره‌وری و سرآمدی صنعت فولاد به‌عنوان قطب صادرات فولاد کشور و دستیابی به سهم حداقل ۸ درصدی تولید فولاد کشور برشمرد و افزود: مأموریت شرکت، ایفای نقش راهبردی در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی در منطقه جنوب کشور با رویکرد توسعه پایدار به‌عنوان سازمانی سرآمد در صنعت فولاد است. او با بیان این که سهم فولاد هرمزگان از تولید فولاد کشور ۱/ ۸ درصد است و این شرکت به مرحله سود دهی خود رسیده اذعان داشت: در سال ۹۴ بالغ بر ۱۵۳ ریال زیان به ازای هر سهم تقسیم کردیم و این زیان در سال ۹۵ به ۱۱۰ ریال رسید در حالی که بر اساس گزارش ۶ ماهه امسال سود به ۷۹ ریال رسیده است.

وی اظهار کرد: این شرکت با ساخت و بومی‌ سازی قطعات که می‌توان گفت فولاد مبارکه پیشرو بومی‌ سازی تجهیزات صنعت فولاد درکشور است، توانسته ۲۸ میلیارد تومان صرفه‌ جویی ایجاد کند. ارزانی با اشاره به حجم پایین تولید در بعضی شرکت‌های فولادی تصریح کرد: باید با ساخت واحد های کوچک فولادسازی خداحافظی و واحدهای کوچک فولاد سازی را در هم ادغام کنیم. او با اشاره به سهم فولاد هرمزگان در چشم‌انداز فولاد کشور گفت: برنامه تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه ویژه اقتصادی جدی است و باید واحد های فولاد سازی در کنار آب‌های آزاد احداث شوند تا با تولید اقتصادی و سود آوری همراه گردند.

دستیابی فولاد هرمزگان به سهم حداقل ۸ درصدی تولید فولاد

موفقیت‌های فولاد هرمزگان در سال‌های گذشته

مدیرعامل فولاد هرمزگان با اشاره به این که فولاد هرمزگان تنها تولید‌کننده مخازن CNG کشور است دریافت گواهی دو ستاره تعهد به تعالی جایزه تعالی سازمانی اروپا (EFQM) در سال ۹۶، صادر‌کننده برتر در سه سال متوالی گذشته، جایزه ملی تعالی آموزش در سال ۹۴، جایزه ملی تعالی سازمانی در سال ۹۶، دریافت گواهینامه بین‌المللی استانداردهای ISO۵۰۰۱:۲۰۱۱ و ISO۱۷۰۲۵:۲۰۰۵ را به‌عنوان بخشی از موفقیت‌های این شرکت در سال‌های گذشته بر شمرد. ارزانی با اشاره به اقدامات زیست‌ محیطی این واحد فولادسازی بیان کرد: لایروبی و بستر سازی مسیل عبوری از منطقه ویژه اقتصادی، پایش و کنترل آنلاین آلاینده‌های زیست‌محیطی، اجرای نظام مدیریت پسماند ضایعات، بهبود عملکرد سامانه غبارگیرها برای جلوگیری از انتشار غبار در محیط، کاشت ۸ هزار نشا گل فصلی و اصلاح و ارتقای شبکه‌های تصفیه فاضلاب صنعتی فولادسازی جزو اقدامات زیست‌محیطی این واحد محسوب می شود.

وی در‌ خصوص خواسته‌های شرکت فولاد هرمزگان از دولت و مسئولان استانی تصریح کرد: صنعت فولاد کشور نیازمند تعرفه‌های واردات به‌ شکل نظام‌مند و هدفمند است و در بخش تسهیلات نیز باید نگاه‌ها به سمت وسوی واحد‌های تولیدی و اشتغال‌زا بیش تر گردد. او در‌ مورد خرید طرح صبا فولاد خلیج فارس از سوی فولاد هرمزگان اظهار کرد: فولاد هرمزگان برای طرح‌های توسعه نیازمند زمان است و موضوع صبا فولاد خلیج فارس از طریق فولاد مبارکه در حال پیگیری است و هرمزگان هم از آن استقبال می‌کند.

راهکارهای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد در افق ۱۴۰۴

مدیر عامل فولاد هرمزگان در ادامه افزود: ادغام یکی از راهکارهای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ است؛ همچنین ادغام راهکاری جهت پایین آمدن هزینه‌های تولید و قیمت تمام شده محصول است و می‌بینیم که فولاد مبارکه با دارا بودن زنجیره، قدرت رقابت‌پذیری بالاتری در مقایسه با دیگر فولادسازان دارد. او در خصوص اهداف صادراتی فولاد هرمزگان اظهار داشت : اسلب محصولی با بازارهای محدود در دنیا است و سالانه حدود ۲۰ میلیون تن آن مورد معامله قرار می‌گیرد.

عمده صادرات فولاد هرمزگان به کشورهای جنوب شرق آسیا مثل تایلند، تایوان و هند است ولی به کشورهای برزیل و کشورهای اروپایی نیز صادرات داشته‌ ایم. ارزانی تصریح کرد: ۷۵ درصد از کل سفارش‌های خرید شرکت را مواد اولیه مانند گندله تشکیل می‌دهد که بیش تر از معادن کرمان تأمین می‌شود.

وی با اشاره به عملکرد خوب فولاد هرمزگان در بحث مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت نیز افزود: حمایت از کنگره امام سجاد(ع)، حمایت از ستاد امر به معروف و نهی از منکر، حمایت از هنرمندان و خانه مطبوعات استان، امضای قرار‌داد با بیش از ۵۰ مرکز ورزشی، حمایت از بنیاد نخبگان استان و… از مهم ترین اقدامات خواهد بود.

منبع:دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)