37741350-55 031

فعالان بازار فولاد درخصوص روند فعلی بازار چه گفتند؟

فعالان بازار فولاد درخصوص روند فعلی بازار چه گفتند؟
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۱:۱۳ ۱۱ مهر ۹۷


یکی از فعالان عمده بازار فولاد درخصوص روند فعلی بازار گفت: با توجه به پیش‌بینی‌هایی که از قبل در بازار فولاد شده بود، در این باره عنوان شده بود که به واسطه هر اتفاقی احتمال افزایش قیمت در بازار وجود دارد..


به این دلیل که انبارها خالی بود و مصرف‌کننده دسترسی به کالای مورد نیاز خود نداشت؛ نهایتا بازار فولاد در این برهه‌ افزایشی شد و تیرآهن در بازه‌ای به نزدیک ۶هزار تومان هم رسید، میلگرد هم در زمانی که به حول و حوش ۴ هزار و ۸۰۰ تا ۵ هزار تومان رسید، باز هم به این دلیل که کالا در انبار نبود و کارخانه‌ها هم نمی‌توانستند کالا را به مشتری تحویل دهند افزایش یافت و توزیع کالا دچار مشکل شد.

وی در ادامه توضیح داد: اگر بخواهیم مواردی را که در سیر قیمتی بازار فولاد و روند حیاتی این بازار تاثیرگذار شد مورد بررسی قرار دهیم باید به رشد قیمت دلار و تزریق یک جو هیجانی، مشکلات حمل و نقل که به انتقال محموله‌ها به بازار مصرف زیان وارد کرد و در نهایت نزدیک به ۱۰ روز رشد قیمت‌ها اشاره کرد که پتانسیل افت مقطعی نرخ را فراهم کرد.

این فعال بازار ادامه داد: اما عامل مهم و برجسته‌ای همچون سفته‌بازی در بازار فولاد در برهه کنونی می‌توان گفت کمرنگ شده است، چرا؟ به این دلیل که گردش کار در این بازار وجود نداشت و در این شرایط سفته‌بازان نمی‌توانند سرمایه خود را در این بازار به کار گیرند. باطل شدن مجدد عرضه میلگرد و تیرآهن در هفته گذشته در بورس کالا یا ابطال معامله کالاهایی که در بورس عرضه شد روند بازار را متوقف کرد و همین روند باعث شد افزایش قیمت در این بازار دیده نشود، در واقع این روند باعث می‌شود تنها مصرف‌کننده نهایی در بازار فولاد در پی کالا باشد و نقش واسطه‌ها کمرنگ شود، اما دلیل روند کاهشی را می‌توان از کمرنگ شدن امید سفته‌بازان به افزایش قیمت و ترس از کاهشی شدن بازار دانست که منجر به ایست بازار شد.

با بازگشت روند حمل و نقل به سیرعادی خود می‌توان منتظر واقعی شدن قیمت‌ها در بازار فولاد شد، در واقع فعالان عمده بازار فولاد هرگونه پیش‌بینی از آینده کوتاه‌مدت این بازار را به دلیل نقص سیستم توزیع مویرگی کالا اشتباه می‌دانند.

وی گفت: به دلیل مشکلاتی که در ارتباط با حمل و نقل فولاد در بازار به دلیل اعتصابات کامیون‌داران طی هفته‌ گذشته رخ داد و در ادامه به دلیل اینکه تعاونی‌ها و یکسری از شرکت‌هایی که قبلا از بورس خرید کرده بودند به‌صورت پیش‌فروش و عرضه‌های سبدی کالا در اختیار مشتریان گذاشتند، قیمت تیرآهن در بازار ایست کرد و روند کاهشی گرفت.

منبع: دنیای اقتصاد

0
دسته بندی : ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)