37741350-55 031

هفته جبران و رکوردشکنی بازار سهام

توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۹:۱۸ ۲۸ دی ۹۸

همایون دارابی : بورس اوراق بهادار تهران هفته گذشته شرایطی آرمانی و متفاوت با هفته پیش از آن را تجربه کرد. در هفته گذشته پایان نگرانی‌های سیاسی و رفع شدن شبح جنگ از بازار سهام موجب شد قیمت‌ها بار دیگر اوج گرفته و معامله‌گران شاهد رکوردشکنی دوباره قیمت‌ها بودند. در این شرایط بورس نه تنها افت هفته ماقبل را جبران کرد، بلکه به کمترین فاصله تاریخی تا مرز روانی ۴۰۰واحد پیش رفت.


بر این اساس هفته گذشته شاخص کل در نهایت توانست با رشد ۴۵هزار و ۶۳۸ واحدی به بازدهی در حدود ۱۳درصدی دست یابد تا همچنان بازدهی سال‌جاری بورس به فراتر از ارقام محقق شده کنونی یعنی ۱۲۳درصد برسد.از دیدگاه کارشناسان، رشد شاخص بازار به‌دلیل تداوم ورود نقدینگی رخ داد. بر این اساس بازار سهام همچنان می‌تواند به رشد بیشتر امیدوار باشد. به‌ویژه آنکه با انتشار گزارش‌های ۹ ماهه شرکت‌های بورسی به‌ویژه در میان شرکت‌های بزرگ، شرایط امیدوار‌کننده‌ای برای بازار سهام وجود دارد و می‌تواند به رشد بیشتر بازار به‌دلیل نبود بازاری موازی و قوی و همچنین رشد تورم امیدوار بود. در همین حال با وجود انگیزه بالای بازار و حضور نقدینگی همچنان توقف عرضه سهام جدید و عدم اعلام افزایش سرمایه‌ها موجب تعجب کارشناسان شده است. عدم عرضه‌های اولیه در مقطع کنونی می‌تواند بازار با انباشت تقاضا و رشدهای نامناسب قیمتی همراه کند. در کنار انگیزهای درون بازاری و بازگشت قیمت‌ها، معامله‌گران شاهد شرایط مطلوبی در بازار جهانی نیز هستند. با بروز نشانه‌های پایان نبرد تجاری چین و آمریکا در بازار جهانی بهای هر بشکه نفت برنت در کانال ۶۴تا ۶۵دلار قرار گرفته است. بهای هر تن مس به ۶هزار و ۲۸۸دلار، بهای روی و سرب نیز به ترتیب ۲هزار و ۳۹۸دلار و هزار و ۹۸۳رقم خورده است. در بازار مواد معدنی نیز قیمت سنگ‌آهن ۶۲درصد در چین در روز سه‌شنبه با ۶۵/ ۱ دلار افزایش ۱۵/ ۹۶ دلار معامله شد.

در میان اخبار هفته گذشته، درج بانک رفاه در بازار پایه فرابورس ایران قرار داشت. در گروه فلزی همچنین۶۰ درصد مالکیت فولاد اکسین در اختیار فولاد خوزستان قرار گرفت. علی محمدی، مدیرعامل فولاد خوزستان ضمن اعلام این خبر افزود: به‌دنبال سیاست‌گذاری شرکت فولاد خوزستان در تکمیل زنجیره ارزش فولاد از معدن تا نورد، خرید سهام سنگ‌آهن در بالادست و شرکت‌های نوردی در پایین‌دست را در دستور کار قرار دادیم. وی در ادامه گفت: خرید عمده سهام شرکت صنعتی و معدنی توسعه فراگیر سناباد اسفندماه سال ۹۶ انجام شد و امروز با افتخار اعلام می‌کنیم، مالکیت ۶۰ درصدی فولاد اکسین تا پایان سال به فولاد خوزستان منتقل می‌شود. با این اقدام زنجیره تامین از معدن تا نورد تکمیل خواهد شد. مدیرعامل فولاد خوزستان در ادامه بیان کرد: برنامه صادرات دو میلیون تنی با اولویت تامین داخل، نشان از تسخیر بازارهای جهانی و کسب اعتبار در میان تولید‌کنندگان جهانی فولاد است. در گروه شرکت‌های هلدینگی مدیرعامل سرمایه‌گذاری صدرتامین با اعلام راه‌اندازی اولین شتاب‌دهنده بخش معدن تا پایان سال وعده داد سود هر سهم این هلدینگ بورسی در پایان سال ۲ برابر خواهد شد. غلامرضا سلیمانی با اعلام اینکه بومی‌سازی قطعات از اولویت‌های مهم سرمایه‌گذاری صدرتامین و شرکت‌های تابعه است، گفت: با توجه به گستردگی فعالیت برخی زیرمجموعه‌ها، پیاده‌سازی ایده‌های نوین و برقراری ارتباط مستقیم دانشگاه با صنعت در برنامه کاری شرکت‌ها قرار گرفته و گزارش‌های قابل قبول دریافتی هم در روز افتتاحیه شتاب‌دهنده اعلام و رونمایی خواهد شد.

سلیمانی با بیان اینکه عملکرد ۹ ماهه شرکت‌های زیرمجموعه تاصیکو به پایان رسیده و گزارش‌ها به‌زودی اعلام می‌شود درخصوص آخرین وضعیت سهام تاصیکو نیز توضیح داد: سود هر سهم در پایان سال ۲ برابر خواهد شد و به وعده‌ای که به سهامداران داده شده بود عمل کرده و خواهیم کرد. همه مدیران تاصیکو براساس برنامه اقدامات را در دستور کار قرار داده‌اند و سهامداران با خیال آسوده از سهم نگهداری کنند. در گروه شرکت‌های سرمایه‌گذاری مجمع توسعه صنعتی با تقسیم ۲۵۰ریالی همراه شد. در این گروه سرمایه‌گذاری سبحان اعلام کرد: «شرکت نسبت به خرید چهار واحد ساختمان با موقعیت اداری واقع در خیابان نیاوران به متراژ ۲۸۵۶ متر مربع اقدام کرده است که تسویه کل ثمن معامله به مبلغ ۱،۴۷۳،۶۹۶ میلیون ریال از طریق واگذاری ملک بلوار فردوس به مبلغ ۱،۱۹۰،۰۰۰ میلیون ریال و پرداخت مبلغ ۱۱۸،۰۰۰ میلیون ریال به‌طور نقد و مابقی در زمان انتقال و واگذاری قطعی چهار واحد فوق خواهد بود. سود حاصل از فروش زمین بلوار فردوس مبلغ ۸۳۷،۰۵۲ میلیون ریال خواهد بود.» در مجموع بازار هفته گذشته بازاری مثبت بود که در روز چهارشنبه نیز این جریان رشد ادامه داشت. روز چهارشنبه شاخص کل با رشد ۹/ ۰درصدی معادل ۳هزار و ۵۳۲واحد روبه‌رو شد و به این ترتیب نماگر اصلی بازار در پایان این روز به رقم ۳۹۹هزار و ۴۴۵واحد رسید. ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوکی و اوراق مشارکت) در بورس به ۳هزار و ۴۷۲میلیارد تومان و در فرابورس به هزار و ۴۴۴میلیارد تومان بالغ شد. با این کارنامه ارزش کل معاملات در هفته پیش ‌با رشد ۷/ ۳۳درصدی به ۱۴هزار و ۹۷۹میلیارد تومان رسید.

دنیای اقتصاد

0
دسته بندی :
برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)