35060 - 031

گزارش هفتگی از بازار های فولاد جهان

گزارش هفتگی از بازار های فولاد جهان
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۱:۱۴ ۱۵ مهر ۹۷


از آنجایی که هفته گذشته چینی ها در تعطیلات بودند قیمت سنگ آهن نیز در ثبات ماند. متوسط قیمت سنگ آهن خلوص ۶۲ درصد استرالیا حدود ۶۹ دلار هر تن خشک سی اف آر باقی ماند.


انتظار می رود محدودیت نسبی عرضه سنگ آهن خلوص متوسط از قیمت این ماده اولیه در کوتاه مدت حمایت کند. در بازار سنگ آهن صادراتی ایران، آخرین قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد از ۲۸٫۹ دلار به ۲۸٫۵ دلار هر تن فوب کاهش یافت. سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز حدود ۲۵ دلار هر تن فوب بود.

قراضه

بازار قراضه در ترکیه هفته گذشته تغییر چندانی نداشت قراضه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ مشابه هفته قبل و ۳۲۱ دلار هر تن سی اف آر بود. پیشنهاد قیمت جدید در بازار نبود و درخواست ها در حدود ۳۲۰ تا ۳۲۲ دلار هر تن سی اف آر باقی ماند.

با این که بازارهای قراضه امریکا و اروپا رونق داشتند ولی در ترکیه چشم انداز بازار این ماده اولیه خیلی مثبت نبود. قیمت قراضه کانتینری وارداتی در جنوب شرق آسیا با ۳ دلار بهبود به ۳۳۵ تا ۳۴۵ دلار هر تن سی اف آر رسید. در بازار داخلی امریکا قراضه خرد شده ۳۳۲ دلار هر لانگ تن و در ثبات بود.

بیلت

هفته گذشته بیلت صادراتی سی آی اس ۲٫۵ دلار ارازن تر شده ۴۷۰ دلار هر تن فوب شد. در بازار صادرات چین بیلت ۵۲۵ دلار هر تن فوب بود.

متوسط قیمت بیلت وارداتی به ترکیه از ۴۸۵ تا ۵۰۰ دلار به ۴۷۷ تا ۴۸۵ دلار هر تن سی اف آر رسید که به دلیل رکود تقاضا نزولی بود. متوسط قیمت بیلت در بازار داخلی ترکیه نیز از ۴۸۳ تا ۴۹۰ دلار به ۴۷۷ تا ۴۸۵ دلار هر تن درب کارخانه رسید. بیلت صادراتی ترکیه نیز ۴۹۰ تا ۴۹۲ دلار هر تن فوب بود.

بیلت در بازار ایران

قیمت شمش روند نزولی در هفته قبل داشت. علت اصلی کاهش قیمت شمش روند نزولی دلار بود، با کاهش قیمت دلار متوسط قیمت شمش که روز شنبه ۴۱۴۰۰ ریال تمام شده بود به ۳۸۵۵۰ ریال روز چهارشنبه رسید، محققاً کاهش قیمت ارز روی صادرات محصولات فولادی اثر خواهد گذاشت با کاهش قیمت ارز طبعاً باید برای حفظ تعادل قیمت صادراتی قیمت تمام شده کالا هم تنزل یابد ولی صادرات فولاد در ۵ ماهه امسال با کاهش روبرو شده است.

به گفته متال بولتن ۴۹ درصد و بنا به اخبار منابع داخلی تا ۵۹ درصد حجم صادرات پائین آمده است در این میان وزارت صمت بدون هیچ اقدامی دست روی دست گذاشته است و هنوز محدودیت های صادراتی به عراق و افغانستان را بر نداشته، از طرف دیگر طبق بخشنامه مورخ ۰۴/۰۷/۹۷ وزارت صمت تمام کسانی که شمش و اسلب در بورس خریداری کرده اند مابه التفاوت آن را تا سقف اولین عرضه بدون محدودیت سقف رقابت باید بپردازند که حداقل هر کیلو ۱۲۰۰۰ ریال یا نزدیک به ۴۵ درصد قیمت خرید است.

به این ترتیب نوردکارانی که شمش را در قیمت پایه ۲۱۰۰۰ ریال خریده اند قیمت تمام شده شان حدود ۳۵۰۰۰ ریال میگردد در حالیکه تعداد زیادی از آنها برای تامین منابع مالی میله گرد تولیدی را پیش فروش کرده اند و با وجوه حاصل از آن شمش را خریده اند ، این مساله باعث اعتراض همه کسانی شده که در فاصله زمانی ۰۱/۰۵/۹۷ تا ۲۰/۰۶/۹۷ از بورس کالا شمش و اسلب خریده اند ، این در حالی است که تعهد عرضه ۷۵ درصد محصول به قیمت تعیین شده از طرف وزارت خانه همچنان برقرار است حتی واحدهائی که محصول را عرضه کرده اند نامه هائی مبنی بر پرداخت این مابه التفاوت دریافت کرده اند .

وزارت صمت از مرداد ماه به این طرف به جای حمایت از تولید و عرضه کالا با کنترل تقاضا تولید را دچار مشکل کرده است از طرف دیگر وجاهت و جایگاه بورس کالا را زیر سئوال برده چرا که این تصمیم می تواند برای معاملات آینده هم بکار گرفته شود و بعنوان یک سنت ماندگار گردد در نتیجه به هیچکدام از معاملات بورس نمی توان اعتماد کرد نامه های آقای کرباسیان در زمان صدارتشان و اعتراضیه آقای شاپور محمدی بهترین دلیل این امر است نوردکارها با استناد آنکه معامله در بورس قطعی است و غیر قابل برگشت است در برابر این نامه مقاومت می کنند چون توان پرداخت آن را ندارند آنچه مسلم است اینست که این تصمیم باعث بهم ریختگی و عدم تعادل بازار فولاد میگردد.

چرا که درصورت اجرائی شدن مصوبه ۰۴/۰۷/۹۷ تولیدکنندگان آهن اسفنجی ، گندله و کنسانتره هم می توانند به خود حق بدهند تا ادعای درخواست مابه التفاوت از فولاد خوزستان یا مبارکه یا دیگران را بنمایند بهم ریختگی حاصله از این حرکت غیر قابل تصور است چرا که امواجی که ایجاد می شود تکاثری است ، وزرات خانه ای که باید رفع موانع تولید را اجرا کند خود سد بزرگ راه تولید شده است. در هیچ کشوری با تولید و اشتغال اینطور بیگانه برخورد نمی شود اگر مشورتی با تولیدکننده های فولاد و نوردکارها صورت می گرفت ابعاد قضیه بهتر معلوم میشد. تمام کسانی که در طی این مدت صادرات داشته اند می توانند مشمول این مصوبه شوند این مطلب عملاً نرخ کدال را زیر سئوال برده و آن را بهم می ریزد با این مصوبه قیمت میله گرد به زیر ۴۵۰۰۰ ریال هر کیلو نخواهد رسید و تنها اثر آن تشدید رکود و تعمیق بدهی های نوردکارهاست .

میلگرد

مقاطع

هفته گذشته مقاطع صادراتی سی آی اس به روند نزولی ادامه داد. میلگرد صادراتی ۱۰ دلار هر تن ارازن تر شده ۵۰۰ تا ۵۰۵ دلار هر تن فوب دریای سیاه شد. متوسط قیمت میلگرد صادراتی ترکیه از ۵۱۰ تا ۵۱۵ دلار به ۴۹۵ تا ۵۱۰ دلار هر تن فوب رسید. خریدارها نیز به دنبال ۴۹۵ دلار یا کمتر بودند. میلگرد صادراتی چین ۵۶۹ دلار هر تن فوب و بدون تغییر ماند.

در بازار داخلی اروپا میلگرد در ۵۴۹ یورو هر تن درب کارخانه ثبات داشت. در بازار امریکا نیز میلگرد ۶۹۸ دلار هر شورت تن درب کارخانه و بدون تغییر باقی ماند.

مقاطع در بازار ایران

با ادامه روند نزولی ارز قیمت مقاطع هم نزولی شد بهم ریختن انتظارات تورمی و نگرانی از ریزش قیمت ها بنکدارها و به دنبال آن کارخانه ها را مجبور به کاهش قیمت کرد متوسط قیمت میله گرد ۸ تا ۳۲ میلیمتر که روز شنبه ۴۹۳۷۲ ریال بود روز چهارشنبه به ۴۶۸۱۰ ریال رسید این در حالی است که مساله حمل هنوز حل نشده است و موجودی انبارها در مراکز استانها تقریباً خالی است با رفع مساله حمل ، کارخانه ها به رقابت در فروش برخواهند خواست چرا که در دو هفته گذشته با مشکل نقدینگی روبرو شده اند از طرف دیگر نگران ریزش بیشتر نرخ ارز و به دنبال آن قیمت کالاها هستند این دو عامل روی قیمت و سیاست فروش اثر خواهد گذاشت.

روز چهارشنبه سبدهای میله گرد ۲۰۰ تنی در قیمت پایه ۴۱۵۰۰ تا ۴۲۰۰۰ ریال پیشنهاد میشد که قیمت تمام شده آنها در ۴۵۳۰۰ ریال بود با توجه به میانگین قیمت میله گرد در روز چهارشنبه و مشکل حمل قیمت تمام شده ۴۵۳۰۰ ریال جذابیتی ندارد ، با توجه به قیمت پایه شمش حداقل ۳۵۰۰۰ ریال و هزینه حمل و تبدیل ، قیمت سبد ۴۲۵۰۰ ریالی سود چندانی برای کارخانه دار ندارد به همین دلیل این عرضه ها برای تامین نقدینگی از یک سو و قرار گرفتن در حاشیه امن بازار برای فرار از کاهش بیشتر قیمت است .

اکثر دست اندرکاران پیش بینی می کنند با توجه به سیاست صبر و انتظار خریدارها و تلاش برای فرار از موجودی نزد بنکدارها قیمت ها همچنان به روند کاهشی خود ادامه دهد تا بازار ارز به تعادل برسد محققاً فشارهای تولیدکننده ها به وزارت صمت به نتیجه خواهد رسید و امکان فعالیت در بازاری با چشم انداز روشن تر به وجود خواهد آمد ولی باید حداقل دو هفته دیگر صبر کرد. در میان مقاطع تیرآهن کمترین نوسان را تجربه کرد میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ تا ۱۸ محصول ذوب آهن که روز شنبه ۵۰۳۳۳ ریال تمام شده در اصفهان بود روز چهارشنبه به ۴۹۵۰۰ ریال رسید با این حال تیرآهن نمی تواند از فضای بازار مقاطع خودش را دور نگه دارد.

ورق

فولاد ایران: هفته گذشته ورق گرم صادراتی سی آی اس ۲ دلار هر تن ارزان تر شده ۵۳۳ دلار هر تن فوب شد. ورق گرم صادراتی چین در ۵۶۷ دلار هر تن فوب ثبات داشت چرا که چینی ها در تعطیلات بودند.

در بازار داخلی امریکا ورق گرم هفته گذشته در ۸۴۹ دلار هر شورت تن درب کارخانه در ثبات بود. در اروپا نیز ورق گرم ۲ یورو ارزان تر شده ۵۶۷ یورو هر تن درب کارخانه شد.

ورق در بازار ایران

فولاد ایران: ورق گرم ضخامت ۲ میلیمتر رول روز شنبه در انزلی هر کیلو ۶۰۰۰۰ ریال پیشنهاد میشد روز یکشنبه در امیرآباد ۶۳۵۰۰ ریال عنوان شد ولی از همان روز قیمت شروع به کاهش کرد و تا آخر هفته به ۶۰۰۰۰ ریال رسید محصول سبا در اصفهان ۵۹۰۰۰ ریال نورد و لوله اهواز ۵۷۰۰۰ ریال و گیلان ۵۴۰۰۰ ریال پیشنهاد میشد این در حالی است که بارگیری متوقف است و تنها کسانی که نقدینگی اضافه دارند و به آینده بازار خوش بین هستند خرید می کنند. ورق های مبارکه ضخامت ۳ تا ۱۵ میلیمتر روز شنبه در قیمت متوسط ۴۴۳۵۰ ریال معامله میشد ولی تا آخر هفته به ۴۲۰۰۰ ریال رسید ورق های اکسین ضخامت ۱۰ تا ۴۰ میلیمتر روز شنبه ۴۳۳۸۸ ریال بود که تا چهارشنبه به ۴۲۲۵۰ ریال رسید .

ورق های سرد تجربه تلخی هفته گذشته داشتند حجم معامله این کالاها در هفته گذشته به علت مشکل حمل و نقل به حداقل خود رسیده است از طرف دیگر کاهش نرخ ارز خریدارها را به سیاست انتظار کشانده ، کاهش درخواست های مصرف کنندگان این کالا هم مزید بر علت شده است شنیده شده فولاد مبارکه مابه التفاوت اعلام شده توسط وزارت صمت را از خریداران ورق مطالبه می کند این تفاوت باعث سردرگمی بازار شده است در هر حال میانگین قیمت ضخامت ۵۰/۰ تا ۵/۲ میلیمتر که روز شنبه ۷۳۶۶۷ ریال بود به ۷۱۹۷۷ ریال رسیده است.

قضاوت در مورد روند بازار برای دو هفته آینده روی این کالا ساده نیست چون انبارهای بنکدارها موجودی زیادی را نشان نمیدهد هر چند مبارکه با مشکل انباشت کالای ساخته شده روبروست و برای چاره جوئی متوسل به استانداری شده است ولی ورق سرد کالای صنعتی است و از یک حداقل تقاضای تضمین شده برخوردار است بنابراین با باز شدن قفل حمل باید انتظار کاهش قیمت را داشت ولی با کاهش قیمت محصولات نهائی بخصوص لوازم خانگی محققاً درخواست ها به بازار خواهد آمد.

ورق گالوانیزه با روند ثابتی تا روز سه شنبه روبرو بود و میانگین قیمت آن در محدوده ۸۵۶۲۵ ریال تا ۸۶۳۱۳ ریال می چرخید ولی با تداوم کاهش نرخ ارز روز چهارشنبه قیمت ها ریزش کرد و فروشنده ها دست از مقاومت برداشتند در نتیجه قیمت به ۸۲۸۷۵ ریال سقوط کرد موجودی محدود ورق گالوانیزه از یک طرف و تعداد معدود بنکدارهای آن اجازه نمی دهد دامنه نوسان قیمت این کالا زیاد باشد.

منبع:فولاد ایران

0
دسته بندی :
برچسب ها : ، ، ، ، ،

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)