37741350-55 031

تعرفه ۱۵ درصدی صادرات سنگ آهن، منصفانه نیست

تعیین تعرفه 15 درصدی برای صادرات سنگ آهن
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۰۳:۰۰ ۴ دی ۹۶


به گفته دبیر انجمن سنگ آهن ایران در صورتی که دولت تعرفه ۱۵ درصدی برای سنگ آهن را تعیین نکند، صادرات این محصول تا چند سال آینده خود به خود با کاهش همراه خواهد شد.


علیرضا سیاسی راد اظهار داشت: در ۸ ماهه اول سال جاری، از شدت نوسان قیمت سنگ آهن کاسته شد و شاهد یک ثبات نسبی بودیم و به جز چند نوسان کوچک ، تکانه شدیدی در این حوزه وجود نداشت. وی افزود: بازار داخلی به دلیل فعال شدن تعدادی از طرح های کنستانتره و گندله، شاهد شکل گیری تقاضاهای جدیدی بوده است. اگرچه هنوز مکانیزم قیمت گذاری مشخصی شکل نگرفته ولی فعالیت مداوم بورس کالا در حوزه سنگ آهن را شاهد هستیم.سیاسی راد اظهار داشت: از آن جایی که معادن، شرکت ها و کارخانجات فعال در این حوزه دولتی بودند و مدت کمی است که روند خصوصی شدن سرعت گرفته ، هنوز ضوابط مشخصی در این حوزه صورت نگرفته است.

دبیر انجمن سنگ آهن عنوان کرد: پیشنهاد انجمن، استفاده از بورس کالاست تا قیمت ها شفاف شده و بتوانیم از ظرفیت های بورس در راستای تقویت تولیدکنندگان فولاد و سنگ آهن بهره ببریم.وی افزود: پس از بحران کاهش قیمت در سال ۱۹۹۴، یک گرایش عمومی طبیعی از سمت فعالان سنگ آهن ایجاد شد و آن ها به سمت سرمایه گذاری در تولید مراحل بالاتر همچون کنستانتره و گندله حرکت کردند که در نتیجه در حوزه تأمین سنگ آهن، دچار مشکل شدیم.او همچنین اظهار داشت: پیش بینی ما این بود؛ در صورتی که دولت سرمایه گذاری مؤثری در بخش سنگ آهن انجام دهد، طی چند سال آینده مشکل تأمین سنگ آهن حل خواهد شد.

سیاسی راد ادامه داد: اما متاسفانه دولت در چهار سال گذشته، راهکار فشار بر تولیدکننده سنگ آهن را در پیش گرفت و همین موضوع موجب افت سرمایه گذاری در این حلقه اول زنجیره فولاد شد و اکنون اعضای انجمن سنگ آهن امیدوارند که نگرش دولت در آینده تغییر کرده و رویکرد بهتری نسبت به سنگ آهنی ها اعمال کند.دبیر انجمن سنگ آهن ایران در ادامه گفت: از اواسط سال ۸۰، سرمایه گذاری در بخش سنگ آهن رشد یافت، چرا که حاشیه سود خوبی برای بخش خصوصی داشت اما در حال حاضر به دلیل ریسک بالا و طرح مجدد عوارض بخش عمده ای از سرمایه گذاران کنستانتره و گندله و حتی فولاد از سرمایه گذاری در حوزه سنگ آهن پرهیز می کنند.

تعیین تعرفه ۱۵ درصدی برای صادرات سنگ آهن

سیاسی راد با اشاره به تعیین تعرفه ۱۵ درصدی برای خروج سنگ آهن در بودجه ۹۷ تاکید داشت: روند صادرات سنگ آهن در چهار سال اخیر نزولی بوده، به گونه ای که از ۲۴ میلیون تن در سال ۹۲، به ۷ میلیون تن در سال ۹۶ رسیده و این به علت رشد مصرف داخلی و افت نرخ جهانی بوده است. در صورتی که دولت تعرفه ۱۵ درصدی برای سنگ آهن تعیین نکند،افت صادرات این محصول تا چند سال آینده خود به خود اتفاق می افتد، زیرا تا وقتی مشتری داخلی هست، انگیزه ای برای صادرات نداریم.

این فعال حوزه تولید سنگ آهن کشور معتقد است؛ در صورتی که دولت در پروسه فروش بازار و صادرات سنگ آهن مداخله نکند ، نزخ سنگ آهن به طور طبیعی توسط بازار مشخص شده و صادرات در آینده ای نزدیک به صفر خواهد رسید.او با اشاره به این که افزایش تعرفه سنگ آهن موجب افت قدرت چانه زنی تولیدکنندگان این محصول در معامله با فولادی ها می شود، افزود: در نتیجه، دخالت تعرفه ای دولت بر نرخ بازار داخلی تأثیر گذاشته و ارزش سنگ آهن در داخل را کاهش می دهد.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران عنوان کرد: دریافت تعرفه از صادرات سنگ آهن درخواست تعدادی از شرکت های خصولتی تولیدکننده فولاد است که بهره وری پایینی کمی دارند و به این وسیلهاز این طریق می خواهند قیمت سنگ آهن را به نفع خود کاهش دهند. بهره وری پایین و بدهی بالای بعضی کارخانه های تولید فولاد در اثر مشکلاتی است که سوء مدیریت برای آنان به وجود آورده و سنگ آهنی ها نباید تاوان این مشکلات را بدهند. او ادامه داد: در حال حاضر شرایط ورود سرمایه به حوزه سنگ آهن بهتر شده است، ولی از هنگامی که بحث تعرفه ۱۵ درصدی عنوان شد، برخی شرکت ها به فکر خروج سرمایه خود از مدار تولید سنگ آهن افتادند.

سیاسی راد تأکید داشت: در حوزه اکتشاف سنگ آهن باید اقدامات جدی تر صورت گیرد، زیرا به طور اساسی عمق اکتشافات در ایران زیاد نیست و حتی می توان اکتشافات عمیق تری در معادن کوچک کنونی صورت داد. او افزود: با توجه به افق ۱۴۰۴ که ظرفیت ۵۵ میلیون تنی را برای فولاد هدف گذاری کرده است، تولید ۱۶۰ میلیون تن سنگ آهن لازم است که اکنون از این مقدار ۶۰ میلیون تن آن در داخل تولید می شود.دبیر انجمن ستگ آهن ایران بیان داشت: این موضوع نشان دهنده اهمیت اکتشاف و خرید دستگاه های جدید است و ایمیدرو در سال های اخیر فعالیت های خوبی در این زمینه انجام داده است، ولی قدرت این سازمان در حدی نیست که بتواند به تنهایی تمامی مشکلات را برطرف کند و به طور قطع اختصاص مشوق هایی برای حضور بخش خصوصی در این حوزه کارگشای حل مشکلات است.

به گفته سیاسی راد، با وجود شرایط کنونی در حوزه تولید سنگ آهن و افزایش فولادسازی کشور تا چند سال آینده شاید مجبور به واردات سنگ آهن از خارج شویم. وی در پایان خاطر نشان کرد: باتوجه به این که ایران جزء ۱۰ کشور اول دنیا در تولید سنگ آهن است، توجه مسئولان به این حوزه نوید بخش آینده ای روشن در صنعت تولید فولاد کشور خواهد بود.

منبع:دنیای معدن

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)