37741350-55 031

تامین زیرساخت‌های صنعت فولاد ۱۹میلیارد یورو نیاز دارد

تامین زیرساخت‌های صنعت فولاد 19میلیارد یورو نیاز دارد
توسط: آهنکو امتیاز:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (اولین نفر باشید که امتیاز می دهید)
Loading...
۱۲:۳۸ ۶ دی ۹۶


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: برای تأمین زیرساخت‌های صنعت فولاد کشور به ۱۹ میلیارد یورو منابع نیاز داریم که بخش عمده ای از آن برای توسعه ریل و برق است. 


به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت در نشست شورای سیاستگذاری هشتمین همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن، تولید فولاد خام کشور نسبت به سال ۲۰۱۵ میلادی رشد ۱۱ درصدی را ثبت کرد و توانستیم سهم خود را در فولاد جهان به ۱٫۱ درصد برسانیم. شریعتمداری با تأکید بر لزوم توجه بیشتر به توازن در زنجیره فولاد افزود: به منظور رشد ظرفیت استفاده از ریل از ۲۸ میلون تن کنونی به ۱۰۱ میلیون تن در افق ۱۴۰۴ به ۱۰ میلیارد یورو منابع نیازمند است.

هدفگذاری برای تولید ۵ هزار مگاوات برق جدید در طرح جامع فولاد

محمد شریعتمداری در مورد طرح جامع فولاد بیان داشت: این یک طرح ایستا نیست و به منظور دستیابی به اهداف کلان پیش بینی شده باید به روز‌رسانی شود. به گفته او، از این طرح می توان در همایش فولاد رونمایی کرد. وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به تأمین آب و برق و دیگر زیرساخت‌ها به عنوان نیازهای اصلی تولید فولاد گفت: در طرح جامع فولاد تولید پنج هزار مگاوات برق جدید هدف گذاری شده که پنج میلیارد یورو نیاز دارد. وی تاکید داشت: بین ظرفیت تولید سنگ آهن و ظرفیت فولاد کشور فاصله زیادی وجود دارد ولی طرح جامع فولاد باید ایجاد توازن و رفع چالش‌ها در زیرساخت‌ها و آمایش سرزمین را برای اجرای طرح های فولادی در آینده دنبال کند و اعمال مدیریت جامع در همه شاخص‌های تاثیرگذار صنعت فولاد را در دستور کار قرار دهد.

نیاز به حدود ۶۰۰ میلیون یورو برای تجهیز معادن در طرح جامع

وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت عنوان کرد: در طرح جامع برای تجهیز معادن باید حدود ۶۰۰ میلیون یورو باید جذب شود و در زمینه فولاد نیز به هشت میلیارد و ۵۰۰ ملیون یورو منابع مالی نیاز داریم. «فولاد ظرفیت ایجاد شرکت‌های مشترک را دارد و منافع متعددی از ناحیه این جوینت وینچرها (شرکت های سرمایه گذاری مشترک) نصیب کشور می گردد. از طرف دیگر برای بالا بردن قدرن چانه زنی در حوزه سیاسی نیز به جوینت وینچرهای قوی نیاز داریم».محمد شریعتمداری اذعان داشت: نزدیک به ۱۰۰ میلیون تن ظرفیت جدید در حوزه کنسانتره، گندله، فولاد خام و آهن اسفنجی در قالب ۷۳ طرح جدید قابل تحقق است.

نیاز صنعت فولاد 19میلیارد یورو نیاز صنعت فولاد ۱۹میلیارد یورو

توانمندسازی بخش خصوصی

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این که نتوانستیم خصوصی سازی واقعی را در بسیاری از حوزه‌ها شکل دهیم، بیان داشت: می توانیم در حوزه فولاد بخش خصوصی را درگیر کنیم که این مسئولیت به بخش دولتی و خصولتی باز می‌گردد. این مسئول دولت را مکلف به توانمندسازی بخش خصوصی برشمرد و اظهار داشت: با الگوگیری از برخی کشورها باید بخش خصوصی واقعی را بسازیم، حوزه فولاد می تواند در این زمینه گام های خوبی بردارد، چرا که در جریان برخی خصوصی سازی‌ها زنجیره ارزش در بسیاری زمینه‌ها از بین رفت.

او در ادامه افزود: از دیگر چالش‌های صنعت فولاد تأمین سنگ آهن و رکود بازار داخلی است که آینده پژوهی در مورد فولاد و محصولات جایگزین به عنوان یکی از موضوعات مهم این همایش می تواند در دستور کار قرار گیرد. بررسی ها حاکی از آن است که فولادسازان بزرگ کشور در آبان ماه گذشته در مجموع ۵۸۴ هزار و ۸۴۷ تن انواع محصولات فولادی صادر کردند که نسبت به آبان ماه سال گذشته با رشد ۵۷ درصدی همراه بوده است. برپایه آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات بخش معدن و صنایع معدنی کشور در ۸ ماه سال جاری با رشد ۴ درصدی در مقایسه با پارسال به ۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسید. آخرین گزارش انجمن جهانی فولاد حاکی از رشد ۳۲ درصدی تولید این محصول در ایران را در ۱۱ ماه سال ۲۰۱۷ است.

منبع:اخبار فلزات

0
دسته بندی :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  • قراضه 343 (%1.39)
  • اسلب 560-656 (%3/43)
  • شمش 385-395 (%1.3)